Muzyczny Feniks dla Chóru Prymasowskiego

Ks. kan. Dariusz Sobczak, dyrektor Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie odebrał w sobotę 1 października statuetkę Feniksa przyznaną zespołowi w kategorii „Feniks Muzyczny” przez Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Gala odbyła się wieczorem w katedrze polowej Wojska Polskiego.

Zebranych w katedrze polowej powitał ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz. „Gromadzi nas w sobotni wieczór bardzo ważna w przestrzeni życia kultury chrześcijańskiej w Polsce uroczystość, związana z wręczeniem nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks, która została przyznana po raz pierwszy 25 lat temu. Ten srebrny jubileusz nas wszystkich zobowiązuje do coraz gorliwszej misji, jaką jest głoszenie Chrystusa. Feniks w tradycji starochrześcijańskiej był symbolem zmartwychwstałego Chrystusa i ma przypominać wydawcom katolickim o ich misji działania” – mówił ks. ppłk Sebastian Piekarski.

Wyboru Laureata Nagrody Głównej Feniks 2022 oraz Feniksów Specjalnych dokonali członkowie kapituły w porozumieniu z Zarządem Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich. Jak podkreślił prezes zarządu stowarzyszenia ks. Roman Szpakowski SDB mimo licznych trudności (w dwóch ostatnich latach związanych z pandemią) wręczenie nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich odbywa się co roku od 25 lat. Prof. Krzysztof Narecki, przewodniczący jury podkreślił z kolei wysoki poziom tegorocznych laureatów Feniksów. Złotego Feniksa 2022 przyznano bibliście ks. prof. Romanowi Bartnickiemu. Laureatami dziewięciu Feniksów specjalnych zostali m.in. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej, Telewizja Polska, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Drukarnia Wydawnictw Specjalnych oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.W ramach 19 konkursowych kategorii („seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytor”, „edytorstwo-album” „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „Kościół wobec współczesności” „książka autora zagranicznego”, „historia”, „historia-Niepodległa” „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwo”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska – współczesna”, „muzyka chrześcijańska – klasyczna” „tłumacz”), uhonorowała kilkadziesiąt najbardziej wartościowych spośród ponad 250 publikacji wydanych w roku 2021 i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych. Wśród uhonorowanych jest także Chór Prymasowski przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie, w którego imieniu nagrodę odebrał dyrektor ks. kan. Dariusz Sobczak, podkreślając, że wyróżnienie to odczytuje jako docenienie pracy nie tylko osób obecnie tworzących zespół, ale również poprzednich pokoleń.

KAI

czytaj → Chór Prymasowski nagroda i historia