Na półce

Ukazał się drugi tom wyboru homilii Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W zbiorze znaleźć można m.in. kazania wygłoszone podczas obchodów Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Książka jest drugą w serii wydawniczej opatrzonej wspólnym tytułem „Otwarte drzwi Kościoła”. Obejmuje okres od czerwca 2015 roku do czerwca 2016 roku, który to czas – jak pisze w przedmowie redaktor naczelny wydania i sekretarz Prymasa Polski ks. Marcin Kulczynski – w sposób szczególny koncentrował naszą uwagę na dwóch wydarzeniach wpisujących się zarówno w historię Kościoła w Polsce, jak i Kościoła powszechnego. Pierwsze z nich to ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Drugie to wspomniana 1050. rocznica Chrztu Polski, poprzedzona w archidiecezji gnieźnieńskiej 9-miesięczną nowenną.

„W wygłoszonych w tym czasie homiliach Ksiądz Arcybiskup zwracał uwagę na potrzebę i znaczenie zarówno powrotu do źródeł chrzcielnych Polski, jak i naszego osobistego powrotu do tajemnicy chrztu i odnowy chrzcielnych przyrzeczeń. Wielokrotnie wyrażał pragnienie, żeby jubileuszowy rok służył nie tylko wspominaniu historycznych wydarzeń, ale przede wszystkim szczeremu spojrzeniu na siebie i wspólnemu dorastaniu w chrześcijańskim powołaniu” – przypomina we wprowadzeniu ks. Kulczynski.

Drugi tom „Otwartych Drzwi Kościoła” został uporządkowany według następujących działów: blask liturgii, piękno Kościoła, święci i świadkowie wiary, życie społeczne oraz 1050. rocznica Chrztu Polski. Ich wspólnym mianownikiem – jak zauważa dalej ks. Kulczynski – jest wciąż aktualne pytanie kard. Stefana Wyszyńskiego o to, czy w pełni urzeczywistniliśmy już w sobie i w naszym narodzie ducha chrześcijańskiego? Prymas Tysiąclecia odpowiedział na nie bardzo jednoznacznie – na pewno jeszcze nie! Jak podkreśla redaktor naczelny wydawnictwa, rozważania zamieszczone w książce mogą być ku temu wskazówką i drogowskazem. Ksiądz Prymas podejmuje się bowiem swoistego rachunku sumienia, zachęca do stawania przed Bogiem, do wnikliwego spojrzenia w swoje wnętrze i odkrywania tych ważnych odpowiedzi.

„Warto wracając do tych homilii próbować odczytać je w kontekście konkretnego czasu, konkretnych wydarzeń, ale również własnych doświadczeń, które składają się na naszą codzienność. Bo może w tych słowach, w których tak często Ksiądz Prymas wyraża pragnienie nieustannego powracania do Chrystusa, do Jego Ewangelii, do przebaczenia, miłości i jedności, znajdziemy drogowskaz i inspirację do dostrzegania Go w naszych zwykłych, powszednich sprawach, w twarzach tych, którzy żyją obok nas, w siostrach i braciach bliskich i dalekich” – zachęca ks. Marcin Kulczynski.

Książkę wydało Wydawnictwo „Gaudentinum”.

11 września 2017