Nabór do szkoły organistowskiej w Gnieźnie

Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej ogłasza nabór na nowy rok nauki 2024/2025, który rozpocznie się we wrześniu.

Szkoła mieści się w gmachu Konwiktu przy Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2a. Istnieje jako jedna z instytucji pod patronatem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, powołana dekretem ordynariusza diecezji. Jej statut i regulamin są opracowane w oparciu o dokumenty ogólnopolskie, przewidziane dla działalności instytucji kształcących muzyków kościelnych.

Edukacja w Studium trwa cztery lata i obejmuje pion teoretyczny i praktyczny (wykłady z historii muzyki religijnej, harmonii teoretycznej i praktycznej, zasad muzyki, prawodawstwa liturgicznego, teorii i form chorału, budowy organów i ćwiczenia: solfeż, lekcje indywidualne na organach kościelnych, emisja głosu, repertuar gregoriański i innych śpiewów liturgicznych, podstawy dyrygentury chóralnej i chironomii). Po ukończeniu nauki w Studium, absolwent otrzymuje dyplom, uprawniający go do podjęcia zawodu organisty w katedrach i kościołach parafialnych na terenie całej Polski.

Celem podniesienia poziomu muzyki kościelnej, która jest „nieodzowną i integralną częścią liturgii” (KL 112) organiści, którzy nie posiadają przygotowania liturgicznego lub nie ukończyli podobnej szkoły, są zobowiązani w myśl  Regulaminu Kształcenia Muzyków Kościelnych zatwierdzonego przez Podkomisję Muzyki Kościelnej  Konferencji Episkopatu Polski,  do uzupełnienia edukacji w tym zakresie. Istnieje również możliwość podniesienia kwalifikacji i umiejętności dla organistów dyplomowanych.

Wykłady i ćwiczenia w Studium prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pracowników wyższych uczelni muzycznych. Satysfakcjonuje fakt, że nasi absolwenci zdają egzaminy wstępne na wyższe uczelnie muzyczne, a uczniowie biorą udział w ogólnopolskich festiwalach, konkursach i  koncertach organowych.

Zgłoszenia kandydatów od ukończonego 15 roku życia oraz wszelkie pytania prosimy kierować telefonicznie do ks. dra Dariusza Sobczaka, dyrektora Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej na nr kom. Studium +48 691 030 513.

Istnieje również możliwość kształcenia dla psałterzystów i kantorów, dlatego prosimy o zgłaszanie się osób, które chciałyby w parafii podjąć się takiego zadania. Cykl szkolenia dla kantorów obejmuje okres dwóch lat.

26 czerwca 2024