Nagrodzono laureatów konkursu biblijnego

Laureatka, laureaci i wyróżnieni XVII Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego dla Młodzieży klas VII I VIII odebrali 10 maja z rąk Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka gratulacje i nagrody. Zwycięzcom towarzyszyli ich rodzice i katecheci. „Za to wam dziękuję, że Biblię do rąk wzięliście, że czytaliście i obyście tym słowem Bożym inspirowali się na co dzień” – mówił abp Polak.

Podobnie jak w latach ubiegłych siedemnasta edycja konkursowych zmagań nawiązywała do hasła roku duszpasterskiego  „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” i przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy odbył się 7 marca w szkołach, a zakres tematyczny obejmował wybrane fragmenty Dziejów Apostolskich. Zdobywcy największej liczby punktów spotkali się 19 kwietnia podczas etapu diecezjalnego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, którego tematem przewodnim były również Dzieje Apostolskie. Największą wiedzą wykazali się:

I miejsce Agnieszka Ler z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Władysława Demskiego w Inowrocławiu (katecheta ks. Marcin Małecki);

II miejsce Tomasz Doligalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy (katechetka Małgorzata Lewandowska);

III miejsce Wojciech Idziak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy (katechetka Małgorzata Lewandowska).

Wyróżnienia

Aleksander Mendelewski ze Szkoły Podstawowej im. Rodu Piastów w Tupadłach (katecheta Agnieszka Fedde);

Danylo Vodianytskyi ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. św. Wojciecha w Gnieźnie (katechetka Anna Marcjan).

Oprócz Prymasa Polski laureatom i wyróżnionym gratulowali: biblista ks. prof. UAM Paweł Podeszwa oraz dr Teresa Kowalczyk, podkreślając wysoki poziom wiedzy uczniów i zachęcając do rozwijania zainteresowań. Wizyta w pałacu prymasowskim była także okazją do poznania historii miejsca i tych, którzy w nim rezydowali, o czym gościom opowiedział abp Wojciech Polak.

Konkurs organizuje Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie we współpracy z Dziełem Biblijnym im. Jana Pawła II Archidiecezji Gnieźnieńskiej, pod patronatem Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Konkurs ma pogłębić wiedzę biblijną przekazywaną uczniom w podstawie programowej, rozwijać ich umiejętności analityczno-interpretacyjne oraz motywować do dalszego, samodzielnego poszerzania posiadanych już wiadomości.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk