Narodowe dziękczynienie

Msza św. dziękczynna na Jasnej Górze pod przewodnictwem papieża Franciszka, z udziałem tysięcy pielgrzymów z całej Polski, zwieńczyła uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. „Pragniemy stawiać kolejne kroki wierni Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi” – mówił w podziękowaniu Prymas Polski.

W homilii Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał i wskazywał na bliskość Boga, który – jak mówił – jest między nami i troszczy się o nas, nie decydując za nas i nie zajmując się kwestiami władzy. „Woli On bowiem pozwolić się ogarnąć przez to, co jest małe, w przeciwieństwie do człowieka, który dąży, by posiadać wciąż coś większego” – podkreślił. „Pragnienie władzy, wielkości i sławy – kontynuował – jest rzeczą tragicznie ludzką i jest wielką pokusą, która stara się wkraść wszędzie; dawać siebie innym, eliminując dystanse, pozostając w małości i konkretnie wypełniając codzienność – to subtelnie Boskie. Bóg zatem nas zbawia, stając się małym, bliskim i konkretnym (…) Woli maluczkich, bo oni mówią Jego językiem – językiem pokornej miłości, która wyzwala”. Dlatego – tłumaczył Ojciec Święty – Bóg powołuje ludzi prostych i gotowych, by byli Jego rzecznikami i im powierza objawienie swojego imienia i tajemnic swego Serca. „Pomyślmy o wielu synach i córkach waszego narodu: męczennikach, którzy sprawili, że zajaśniała bezbronna moc Ewangelii; o ludziach prostych a jednak niezwykłych, którzy potrafili świadczyć o umiłowaniu Boga pośród wielkich prób; o łagodnych a zdecydowanych głosicielach Miłosierdzia, jak święty Jan Paweł II i święta Faustyna. Poprzez te kanały swojej miłości Pan sprawił, że owe bezcenne dary dotarły do całego Kościoła i całej ludzkości. Znamienne jest, że obecna rocznica chrztu waszego narodu zbiega się dokładnie z Jubileuszem Miłosierdzia (…) Myśląc o darze tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem, biorąc go za rękę i towarzysząc mu w wielu sytuacjach. Także jako Kościół jesteśmy powołani, by to zawsze czynić: słuchać, angażować się i stawać się bliskimi, dzieląc radości i trudy ludzi, aby Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia” – mówił Ojciec Święty.

Za obecność i przewodniczenie Mszy św., na jej zakończenie, papieżowi dziękował Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Powracamy do źródeł chrzcielnych Polski, do historii zbawienia, która od 1050 lat kształtuje oblicze tej ziemi, do początków chrześcijańskiego powołania każdej i każdego z nas. Z wdzięcznością spoglądamy na ten etap drogi, przez który dziś przechodzimy, prowadzeni przez Miłosiernego Pana. Zawierzając się Jemu całkowicie – my, Lud Boży wspólnie z pasterzami – pragniemy stawiać kolejne kroki, do których On nas zaprasza, wierni Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi” – mówił abp Wojciech Polak.

Przypomniał również o przeżywanym przed półwieczem Milenium Chrztu Polski, kiedy na Jasnej Górze łączność z Ojcem Świętym symbolizował pusty papieski tron z bukietem biało-żółtych róż oraz portret Pawła VI, któremu władze komunistyczne odmówiły zgody na przyjazd.  „Ten Kościół, zawsze spragniony słowa i obecności następcy św. Piotra, z całego serca dziękuje dzisiaj Panu Bogu – i dziękuje Tobie, ukochany Ojcze Święty – za to, że jesteś między nami, aby umocnić nas, swych braci, a jednocześnie pomóc nam powrócić do pierwotnej miłości. Twoja posługa i przykład pomagają nam docenić i przyjąć ten niezwykły, opatrznościowy dar Jubileuszu Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Tak, w sakramencie chrztu doświadczyliśmy Bożego Miłosierdzia i pragniemy, aby ono nas przemieniało, prowadząc do naszych sióstr i braci, którzy podobnie jak my, najbardziej go potrzebują” – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Zapewnił również: „Ojcze Święty, tu na Jasnej Górze, w polskiej Kanie, staje wokół Ciebie Kościół, który wzorem kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, nauczył się wszystko stawiać na Maryję i Jej zawierzać bez granic. Matczynemu spojrzeniu Czarnej Madonny, Jej Sercu i dłoniom, będziemy zawsze powierzać Twoją misję przewodzenia Ludowi Bożemu. Bardzo potrzebujemy tej piotrowej posługi, która otwiera nas na radosne głoszenie Dobrej Nowiny. Ojcze Święty, Bóg zapłać! Prymas Polski przekazał także papieżowi Franciszkowi krzyż wykonany z drewna równie wiekowego, jak chrześcijaństwo w Polsce.

 

Homilia papieża Franciszka, tekst podziękowania abp. Wojciecha Polaka www.prymaspolski.pl

B. Kruszyk
Fot. Mazur/episkopat.pl 

28 lipca 2016