Niech światło wasze świeci przed ludźmi

Pod przewodnictwem biskupa seniora Bogdana Wojtusia modlono się w Święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze gnieźnieńskiej w intencji osób konsekrowanych i wspólnie z nimi. „Niech światło wasze świeci przed ludźmi, by widzieli wasze dobre czyny i chwalili Ojca, który jest w niebie” – mówił biskup senior.

 

W homilii emerytowany biskup pomocniczy gnieźnieński podkreślił, że obchodzony w Święto Ofiarowania Pańskiego Dzień Życia Konsekrowanego jest szczególnym świętem modlitwy i dziękczynienia za tych, którzy oddali swoje życie Bogu. „Wasze powołanie to dar, a dar się przyjmuje, za dar się dziękuje i darem się żyje. Darem konsekracji zakonnej trzeba żyć na co dzień, w coraz pełniejszym zjednoczeniu z Bogiem” – mówił bp Wojtuś. Przypomniał również, że osoby konsekrowane mają nieść światu światło Chrystusa i troszczyć się o to, aby ono nigdy nie zgasło. „Macie wszystko czynić, aby świecić tym światłem w świecie, w którym ciemność była, jest i będzie. Macie wszystko czynić, by to światło świeciło. To wasze zadanie – przykład życia w pełni oddanego Chrystusowi” – mówił biskup senior. Przestrzegał również, aby nie poddawać się zniechęceniu, mimo trudności, przeszkód, braku powołań i sprzeciwu ze strony świata. „Bóg was prowadzi za rękę, tylko się trzymajcie i idźcie za Nim z nadzieją, bo Pan Bóg jest większy. Niech światło wasze świeci przed ludźmi, by widzieli wasze dobre czyny i chwalili Ojca, który jest w niebie” – mówił na koniec bp Wojtuś.

 

We wspólnej modlitwie u grobu św. Wojciecha uczestniczyły siostry, bracia i księża zakonni z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Wspólnie z nimi modliła się wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego oraz wierni świeccy. W czasie Eucharystii osoby konsekrowane odnosiły śluby zakonne. Liturgię śpiewem ubogacił Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. Dariusza Sobczaka.

 

W archidiecezji gnieźnieńskiej istnieje około 20 zgromadzeń zakonnych. Prowadzą one łącznie 38 domów zakonnych – 6 męskich i 32 żeńskie. Łącznie w archidiecezji gnieźnieńskiej mieszka i posługuje ponad 40 księży i braci zakonnych oraz przeszło 200 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupę wśród żeńskich wspólnot stanowią elżbietanki i siostry służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W archidiecezji gnieźnieńskiej obecne są również: szarytki, pallotynki, dominikanki, sercanki, urszulanki, siostry Opatrzności Bożej, siostry Sacre Coeur, siostry Służebnice Prawdy Bożej Katechetki Rodzin oraz siostry Wynagrodzicielki Najświętszego Oblicza. W Gnieźnie swój klasztor mają także karmelitanki bose. Męskich wspólnot zakonnych jest mniej. W Gnieźnie posługują Bracia Serca Jezusowego, franciszkanie konwentualni i michalici, w Kawnicach i w Lądzie n. Wartą salezjanie, w Wągrowcu i Biechowie paulini, w Pakości franciszkanie, w Mogilnie od niedawna kapucyni.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

2 lutego 2014