
Niechanowo: Aleja ks. Jana Szlachty
Dziekan wrzesiński i proboszcz w Niechanowie ks. Jan Szlachta został upamiętniony przez lokalne władze poprzez nadanie jego imienia jednej z niechanowskich ulic. Kapłan był spowiednikiem i kierownikiem duchowym Augusta Hlonda. W 1940 roku został aresztowany i przewieziony najpierw do obozu w Sachsenhausen, a następnie do Dachau, gdzie zmarł z wycieńczenia 11 września 1941 roku.
Ks. Jan Szlachta urodził się 26 lutego 1879 roku w rolniczej rodzinie Marcina i Katarzyny w Jankowie Zaleśnym. Po ukończeniu miejscowej Szkoły Ludowej, mając 12 lat, udał się do Turynu, by kontynuować edukację w Zgromadzeniu Salezjańskim. Studiował wraz z przyszłym Prymasem Polski Augustem Hlondem, którego następnie przez lata był spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w Trydencie 11 kwietnia 1903 roku posługiwał przez wiele lat w Sierocińcu w Gorycji. W 1915 roku powrócił do Polski, gdzie posługiwał kolejno w parafiach: św. Andrzeja w Golinie, św. Jadwigi w Grodzisku Wlkp. oraz Bożego Ciała w Poznaniu, gdzie dodatkowo pełnił funkcję kapelana sióstr elżbietanek i prefekta w Gimnazjum NSPJ. Od 1 lipca 1929 roku został mianowany proboszczem parafii św. Jakuba w Niechanowie, a następnie dziekanem dekanatu wrzesińskiego. Był założyciele wielu stowarzyszeń i wspólnot w niechanowskiej parafii, a także organizatorem rekolekcji dla profesorów z Polski, które rokrocznie – do czasu wybuchu wojny – odbywały się w Niechanowie. W rekolekcjach uczestniczył także Prymas Hlond. W czasie II wojny światowej, 26 sierpnia 1940 roku, został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego najpierw w Sachsenhausen, a następnie do Dachau. Tam, pomimo podeszłego wieku i ciężkich chorób z którymi się zmagał, stał się ostoją i wsparciem dla młodych uwięzionych kapłanów. Szczególnie dręczony przez esesmanów, zmarł z wycieńczenia 11 września 1941 roku.
Pamięć o ks. Szlachcie jest wciąż żywa. We Wrześni, w historycznym miejscu przy pomniku Dzieci Wrzesińskich, imię ks. dziekana Szlachty otrzymało znajdujące się tam rondo. Także Urząd Gminy Niechanowo włączył się w Projekt pt. „Wiara i Pamięć”, którego druga edycja skupia się przede wszystkim na pracy badawczej prowadzonej przez wrzesińską młodzież. Uczniowie pod opieką nauczycieli zbierają materiały nt. życia i działalności ks. Jana Szlachty, przygotowując książkę o kapłanie pt. „Teraz mogę więcej” oraz nagrywając film biograficzny. Zarówno książka, jak i film, przygotowywane są w języku polskim i angielskim. Wysiłek ten jest realizacją woli św. Jana Pawła II, który 7 czerwca 1999 roku, podczas pielgrzymki do Bydgoszczy mówił: „nasz wiek, nasze stulecie ma swe szczególne martyrologium jeszcze nie w pełni spisane. Trzeba go zbadać, trzeba go stwierdzić, trzeba spisać. Proszę wszystkie Episkopaty, ażeby do tej sprawy przywiązały należytą uwagę.”
Weronika Suplewska
koordynator Projektu Wiara i Pamięć