Niechanowo: pamięci bp. Jana Michalskiego
Niechanowo uczciło swojego dawnego proboszcza, późniejszego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej, bp. Jana Michalskiego. Upamiętniający go obelisk i skwer poświęcił 11 czerwca Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Bp Jan Michalski pochodził z Bydgoszczy. Tam skończył szkołę podstawową, a później gimnazjum. Chciał wstąpić do Towarzystwa Jezusowego, ale pod wpływem księdza prefekta zmienił zdanie. Po maturze rozpoczął formację i studia w gnieźnieńskim, wówczas arcybiskupim seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął w 1939 roku. W czasie wojny posługiwał w Gnieźnie, a później w Bydgoszczy, gdzie m.in. wystawiał fałszywe metryki urodzenia i chrztu na nazwiska zmarłych, umożliwiając ukrywającym się żołnierzom i Żydom ucieczkę pod innym nazwiskiem. Poszukiwany przez Gestapo ukrywał się w Kraju Warty. W 1941 na polecenie Edwarda van Blericqa, wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej, przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa. Spotkał się jednak z odmową przyjęcia do pracy duszpasterskiej. W tej sytuacji od 1942 przebywał w Warszawie. Utrzymywał się z intencji mszalnych, dorywczej pracy, korzystał z życzliwości i wsparcia ludzi. Posyłał paczki do obozów koncentracyjnych, kolportował prasę podziemną, został kapelanem Korpusu Zachodniego w okupacyjnej Warszawie. Brał czynny udział w powstaniu warszawskim jako kapelan Armii Krajowej Oddział „Roma”. Niósł pomoc w najtrudniejszych i prawie beznadziejnych sytuacjach. Pod ogniem niemieckim wyciągał i zaopatrywał rannych. Po wojnie wrócił do Gniezna. Kontynuował studia, pracował w Kurii Metropolitalnej. W Niechanowie duszpasterzował w latach 1951-1956 łącząc pracę duszpasterską z obowiązkami w Kurii Metropolitalnej i pracą naukową. W 1956 skierowano go wyłącznie do pracy w Kurii Metropolitalnej, gdzie został referentem do spraw majątkowych, a także pozostawał sędzią prosynodalnym wszystkich trzech instancji. Został też przydzielony biskupowi Lucjanowi Bernackiemu do pomocy w pracach nad odbudową bazyliki prymasowskiej, uszkodzonej podczas działań wojennych. 6 grudnia 1975 roku papież Paweł VI podniósł go do godności biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 21 grudnia 1975 z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Zmarł 23 sierpnia 1989. Spoczywa w krypcie biskupów pomocniczych archidiecezji gnieźnieńskiej w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Gnieźnie.
Dawnego proboszcza wspominano w Niechanowie 11 czerwca. Uroczystości z udziałem Prymasa Polski zakończyły obchody 100. rocznicy jego urodzin. Z tej okazji ufundowano tablicę dedykowaną biskupowi, którą umieszczono na frontonie kościoła, a upamiętniający go obelisk stanął na jednym ze skwerów, który otrzymał imię biskupa Jana. Tablicę i obelisk poświęcił po Mszy św. w kościele parafialnym abp Wojciech Polak. Uroczystości zorganizowali: proboszcz parafii w Niechanowie ks. Andrzej Ziółkowski we współpracy z władzami gminy. Z okazji rocznicy wydana została również książka pt. „Biskup Jan Michalski Proboszcz z Niechanowa”.
Fot. M. Guziałek