Niedziela Misyjna

Upłynęła w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej pod znakiem modlitwy za misjonarzy. W Budzisławiu Kościelnym Msze św. celebrowali księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. W Golinie natomiast o Karolu de Foucauld przypomnieli uczniowie miejscowej szkoły.

„Idźcie i głoście” to hasło kolejnego Światowego Tygodnia Misyjnego, który rozpoczął się obchodzoną 22 października Niedzielą Misyjną. W modlitwę za misjonarzy i o powołania misyjne włączyła się także wspólnota parafialna w Budzisławiu Kościelnym. również włączyła się do szczególnej modlitwy za misje na całym świecie. Eucharystia tego dnia była  sprawowana z udziałem kapłanów ze Zgromadzenia Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. W homilii rektor tamtejszego seminarium ks. Marian Kołodziejczyk MSF zwrócił uwagę na misyjny aspekt działalności Kościoła i potrzebę angażowania się w to dzieło wszystkich wiernych. Nawoływał też do odwagi i chęci rozpalania w swoich sercach powołania do służby misyjnej.  Kleryk Kanstantin Tsybulski z Białorusi dał z kolei świadectwo swojego własnego wzrostu duchowego na drodze kapłańskiej, dziękując przy tym  wszystkim Polakom za życzliwość i wsparcie duchowe oraz materialne. Podczas sumy parafialnej swój udział zaznaczyły dzieci ze szkolno-parafialnego ogniska misyjnego, które przygotowały oprawę liturgiczną. Widocznym znakiem misyjnym była procesja z darami. Szli w niej uczniowie ubrani w pelerynki w kolorach misyjnych niosący Pismo święte, różaniec misyjny, pustą misę, Chleb i Wino. Do ogniska misyjnego przyjęto też 14 nowych małych misjonarzy, którym ksiądz proboszcz Roman Dąbrowski oraz ksiądz Marian Kołodziejczyk wręczyli legitymacje. Obecnie budzisławskie Ognisko Misyjne liczy 36 osób gotowych do angażowania się w dzieło krzewienia Ewangelii oraz niesienia pomocy misjom poprzez modlitwę i wsparcie materialne. Wieczorem  w intencji misji modlono się podczas nabożeństwa różańcowego, które poprowadzili księża misjonarze. Dodatkowo przez cały dzień czynne było stoisko z książkami, kalendarzami, różańcami, zakładkami i innymi ciekawymi pamiątkami, z którego dochód przeznaczony zostanie na wsparcie misji.

W parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej z okazji Niedzieli Misyjnej wystawiono inscenizację nawiązującą do tematyki dnia. Każda z odsłon minisztuki, której przyświecał tytuł: „Dzieci, które zmieniły losy świata” przedstawiała historię Karol de Foucauld, żyjącego za czasów Napoleona Bonapartego, zaangażowanego w pracę na rzecz tych, którzy nie poznali jeszcze nauki Pana Jezusa. Przedstawienie zostało przygotowane przez dzieci ze szkolnego koła misyjnego pod troskliwym okiem katechetki s. Liliany Sochy CSDP. Młodzi adepci sztuki teatralnej w efektownych strojach, z wielkim wyczuciem odgrywali swoje role. Za występy zostali nagrodzeni przez zgromadzonych w kościele gromkimi brawami.

BK/J. Rewers, P. Ciesielski|
Fot. Budzisław – J. Rewers, Golina – Agnieszka Chabros