Niedziela radości

Trzecia niedziela Adwentu nazywana jest niedzielą „Gaudete” czyli niedzielą radości. Jest to jeden z dwóch dni w roku, kiedy kapłan może sprawować liturgię w ornacie koloru różowego. Nazwa tej niedzieli pochodzi od słów antyfony na wejście: „Gaudete in Domino” czyli „Radujcie się zawsze w Panu”, a czytania przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i odkupienia, jakie przynosi.

W liturgii adwentowej obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Jako barwa powstała ze zmieszania błękitu i czerwieni, które odpowiednio wyrażają to, co duchowe i to, co cielesne, fiolet oznacza walkę między duchem a ciałem. Zarazem połączenie błękitu i czerwieni symbolizuje dokonane przez Wcielenie Chrystusa zjednoczenie tego co boskie i tego co ludzkie. Wyjątkiem jest III niedziela Adwentu – tzw. Niedziela „Gaudete”, kiedy obowiązuje różowy kolor szat liturgicznych, wyrażający przewagę światła, a tym samym bliskość Bożego Narodzenia.

Tradycja świętowania Niedzieli „Gaudete” wyrosła w czasach, gdy Adwent miał typowo postny charakter. Wtedy akcentowano w ten sposób przerwę w poście, był to jedyny radosny akcent Adwentu. Teraz, gdy Adwent obchodzony jest jako czas radosnego oczekiwania stanowi ona bardziej kulminacyjny punkt tego okresu, trafnie wyrażając jego prawdziwą tożsamość.

Rozważania na III Niedzielę Adwentu przygotowane przez duszpasterza młodzieży ks. Marcina Przybylskiego, wikariusza w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu.

Nie zaszkodzi nadrobić i posłuchać rozważań z poprzednich dwóch adwentowych niedziel. Zachęcamy.

11 grudnia 2021