Niedziela Zmartwychwstania

„Wiara w zmartwychwstanie nie narodziła się z naiwnych pragnień, ani ze świadectwa straży, ani z pogłosek. Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa zrodziła się w pierwotnym Kościele ze spotkań z Jezusem Zmartwychwstałym” – mówił w Niedzielę Wielkanocną w katedrze gnieźnieńskiej bp Radosław Orchowicz.

Biskup pomocniczy gnieźnieński wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej przedpołudniem w bazylice prymasowskiej pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka. Nawiązując do liturgii słowa zauważył, że uczniowie nie od razu przypomnieli sobie o zapowiedzi Jezusa, że zmartwychwstanie. Byli tak przytłoczeni Jego śmiercią, że nie pamiętali, a może nie dowierzali słowom Mistrza. Myśl o tym, że On żyje zaczęła w nich kiełkować dopiero, gdy zobaczyli pusty grób.

„Oto stopniowo odkrywają i doświadczają, że ich Pan, który prawdziwie był zabity, przychodzi do nich żywy, je i pije z nimi” – mówił bp Orchowicz tłumacząc, że to fakty i doświadczenia są źródłem, że to ze spotkania, a nie z naiwnych pragnień czy pogłosek narodziła się wiara w zmartwychwstanie.

„Teraz następuje w uczniach stopniowa przemiana. Już się nie boją. Głoszą i dają świadectwo, że On żyje. Teraz będą gotowi dla Niego i za Niego umrzeć. I my chcemy dorastać do odkrywania tej głównej prawdy naszego życia i dostępować stopniowej przemiany naszego życia” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Zachęcał też słowami kujawskiego poety Jana Kasprowicza, by właśnie dziś, choć wokół tyle szumu, doniesień, wiadomości, sprzedawców pozornego szczęścia, siąść i porozmawiać z Bogiem.

„Niech te świąteczne dni będą czasem spędzanym z Panem” – prosił bp Orchowicz.

„Zaproś Go do Twego serca i spędzaj z Nim czas. Zaproś Go do Twego domu i niech On będzie pośród Was spędzających świąteczny czas. Zaproś Go i idź z Nim do pogrążonych w smutku i beznadziei. Rozmawiaj z Nim i dziękuj za niepojęty cud miłości – dla ciebie umarł, ale i dla ciebie zmartwychwstał i chce tobie dać udział w życiu wiecznym”.

„Nie budujmy więc ołtarzy cudzym bogom, ale padnijmy przed ołtarzem Boga prawdziwego, Jezusa Zmartwychwstałego i obecnego wśród nas” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński apelując, by wielkanocną radość zanieść dziś do wszystkich utrudzonych i udręczonych, do uchodźców i opłakujących swoich bliskich zmarłych. By dzielić się z wszystkimi prawdą, że „miłość mocniejsza jest od nienawiści, dobro od zła, światłość od ciemności, życie od śmierci”.

B. Kruszyk KAI
Transmisje Media