Niemczyn: odpust ku czci Wniebowziętej

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Niemczynie jest jedną z dziewięciu wspólnot archidiecezji gnieźnieńskiej świętujących uroczystości odpustowe 15 sierpnia. W tym roku obchodom centralnym przewodniczył wikariusz generalnych archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski.

Miejscowi i pielgrzymi oddają pokłon Matce Bożej Niemczyńskiej od kilku wieków, a ci którzy przybyli raz, zwykle wracają. W tym roku podziękować, poprosić i uczcić święto Patronki tutejszej parafii przybyli pieszo pielgrzymi m.in. z: Damasławka, Srebrnej Góry, Juncewa, Świątkowa, Margonina, Wągrowca i Wapna. W przeddzień głównych uroczystości celebrowana była Msza św. przy kapliczce, po której wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, kończąc rozważania Męki Pańskiej przy grocie w Niemczynie. Uroczystościom przewodniczył syn niemczyńskiej parafii ks. Artur Bartkowiak, zaś sumę odpustową w uroczystość Wniebowzięcia NMP odprawił ks. kan. Zbigniew Przybylski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej.

A. Borczykowska
Fot. A Borczykowska