Niemczyn: ołtarz wrócił do kościoła

Przez pół roku pozostawał w rękach konserwatorów z Kannenberg – Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki. We wtorek 8 sierpnia obraz Matki Bożej Wniebowziętej i ołtarz główny powróciły do kościoła parafialnego w Niemczynie, gdzie już za kilka dni, w uroczystość Patronki parafii, odbędą się uroczystości odpustowe.

Parafia w Niemczynie jest jedną z najstarszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Kroniki podają, że już w połowie XIII wieku książę Zbylut z Pałuk posiadał w tym miejscu kaplicę. Wiadomo również, że w XV wieku wystawiono tu kościół drewniany, przejęty potem przez braci czeskich. W końcu 1709 roku ówcześni właściciele Niemczyna – Czarnkowscy ufundowali budowę kolejnej drewnianej świątyni, która służyła wiernym do tragicznej nocy z 10 na 11 września 1888 roku, kiedy wybuchł pożar i doszczętnie unicestwił kościół. Z tej pożogi uratowany został jedynie obraz Matki Bożej Niemczyńskiej. W 1897 roku na miejscu spalonego kościoła wzniesiono nową, tym razem murowaną świątynię w stylu neogotyckim, która przetrwała do dzisiejszych czasów. Obraz zdobiący ołtarz główny świątyni powstał najprawdopodobniej dziesięć lat po pamiętnym pożarze czyli w 1898 roku. Równo sto lat później ramy i stół ołtarzowy odmalował J. Danielski. Później stół ołtarzowy został obity płytami. Teraz odzyskał pierwotny blask. Po trwających od stycznia pracach renowacyjnych i konserwatorskich powrócił do świątyni. Montaż odnowionego ołtarza wraz z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej odbył się we wtorek 8 sierpnia.

Proboszcz parafii wraz ze wspólnotą parafialną już dziś zapraszają 15 sierpnia na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, którym przewodniczyć będzie wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski. Suma odpustowa sprawowana będzie o godzinie 12.00.

A. Borczykowska
Fot. A Borczykowska