Niemczyn: poświęcenie ołtarza

To wydarzenie miało szczególny charakter – uroczystego poświęcenia ołtarza i obrazu Matki Bożej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczynie  dokonał w niedzielę 29 października Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Poświęcenie odnowionego ołtarza w waszym kościele jest świadectwem tego, że miłość musi być konkretna. Nie może polegać tylko na słowach czy wzniosłych deklaracjach, ale musi się wyrażać w czynach, w konkretnym życiu” – mówił w homilii metropolita gnieźnieński nawiązując do usłyszanego w Ewangelii przykazania miłości Boga i bliźniego: „Będziesz miłował Pana Boga swego i będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”

„To prawda – przyznał – że niektórzy zbyt powierzchownie przyjmują, że przecież wystarczy tylko kochać bliźniego, a tym samym kocha się i samego Boga. Wystarczy być jedynie dobrym dla drugiego, a wtedy konkretnie pokazuje się, że przecież kocha się Boga. Wystarczy troszczyć się więc o drugiego, nawet jeśli zapominamy o Bogu i nie ma On dla nas już żadnego znaczenia. Istnieje wtedy jednak niebezpieczeństwo, że wezwanie do miłości Boga zniknie czy rozpłynie się nam i przestanie być tym największym i pierwszym. Z drugiej strony – tłumaczył Prymas – „mówienie o miłości Boga, pełne usta miłości Boga, wszystkie deklaracje i zapewnienia, stają się kłamstwem jak cymbał brzmiącym, jeżeli człowiek zamyka się na bliźniego, od niego się odwraca czy wręcz go nienawidzi”.

„Istnieje zatem nierozerwalny związek między miłością Boga a miłością bliźniego” – podkreślił abp Polak powtarzając za papieżem Franciszkiem, że dopóki będą istnieli brat i siostra, na których zamykam swoje serce, będziemy jeszcze dalecy od bycia uczniami, jak o to prosi nas Jezus. Miłość bliźniego – wskazał dalej krótko za Benedyktem XVI – jest drogą do spotkania również Boga, a zamykanie oczu na bliźniego czyni człowieka ślepym również na Boga.Metropolita gnieźnieński na początku Mszy św. poświęcił odrestaurowany ołtarz z obrazem Matki Bożej, który po trwającej pół roku konserwacji wrócił do niemczyńskiego kościoła. Eucharystię koncelebrował proboszcz parafii ks. Bogdan Łybek.

Drewniany kościół w Niemczynie ufundowała w 1709 roku dziedziczka Stępuchowa p. Czarnkowska. Dokładnie 135 lat minęło od tragicznego pożaru świątyni. Kościół był ubezpieczony tzw. ogniowym, stąd znane jest jej wyposażenie. Społeczność niemczyńska oraz parafii Kozielsko poczyniła zbiórkę na odbudowę kościoła. Obecny obraz w ołtarzu głównym został wykonany najprawdopodobniej w 1898 roku. Równo sto lat późnej ramy i stół ołtarzowy odmalował J. Danielski. Później stół ołtarzowy został obity płytami.
Dawny blask i wygląd ołtarza wraz z obrazem przywrócili konserwatorzy z Torunia.

Anna Borczykowska
Fot. A. Borczykowska