Niezawodne wezwanie

Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego narodu. W archidiecezji gnieźnieńskiej na 268 parafii 55 nosi wezwanie związane z Matką Bożą. Mamy 3 parafie Matki Bożej Częstochowskiej i 6 parafii Królowej Polski.

Wzmożony kult Matki Bożej rozpoczął się w naszym kraju w XV wieku, osiągając apogeum dwa stulecia później. Nie bez przyczyny XVII wiek, najkrwawszy w dziejach Rzeczpospolitej, nazywany jest także „stuleciem maryjnym”. W czasie zaborów kult maryjny wzbogacony został o elementy patriotyczne i niepodległościowe, a Jasna Góra zyskała miano duchowej stolicy narodu bez państwa. Maryjność Polaków – jak wspomniano – znalazła też swoje odzwierciedlenie w licznych wezwaniach parafii. Matkę Bożą za patronkę ma w przybliżeniu jedna czwarta polskich wspólnot. Najwięcej jest parafii Wniebowzięcia NMP i archidiecezja gnieźnieńska nie jest tu wyjątkiem. Mamy osiem takich kościołów, w tym te związane z początkami historii czyli katedrę gnieźnieńską, trzemeszeńską bazylikę i gnieźnieński kościół franciszkanów. Częstym wezwaniem jest również Nawiedzenia i Narodzenia NMP, a także MB Częstochowskiej i MB Królowej Polski. Jasnogórską Panią mają za patronkę parafie w Orzechowie, Ostrowitem i Piechcinie, a jako Królową Polski także Dąbrowa, Dąbrowy Wielkie, Gorzykowo, Świaniary, Żnin i Gniezno (parafia wojskowa). Tytułowanie Matki Bożej Królową Polski sięga XVI wieku, a upowszechniło się wraz z lwowskimi ślubami króla Jana Kazimierza w 1656 roku. „Ciebie za patronkę moją i za królowę państw moich dzisiaj obieram” – wyrzekł uroczyście monarcha przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej w lwowskiej katedrze. Trzysta lat później, 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze, z inicjatywy internowanego kard. Stefana Wyszyńskiego biskupi polscy wraz z wiernymi królewskie ślubowanie odnowili. Prymas Tysiąclecia składał śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy, w łączności z Jasną Górą, tyle, że o 10 minut wcześniej.

czytaj więcej: Królowa Korony Polskiej

Wśród dwunastu sanktuariów archidiecezji gnieźnieńskiej osiem to sanktuaria maryjne, nawiedzane przez wiernych od stuleci. U gnieźnieńskich franciszkanów próśb wysłuchuje Matka Boża Pocieszenia Pani Gniezna. W Gościeszynie króluje Matka Boża z Dzieciątkiem w ogrodzie mistycznym, a w Kawnicach ukoronowana Madonna, której wizerunek – jak oceniają historycy sztuki – posiada wiele zapożyczeń z obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. W pobliskim Złotkowie również znajdziemy Matkę Bożą Śnieżną, a w Dąbrówce Kościelnej ukoronowaną Madonnę z Dzieciątkiem, której wielowiekowa obecność w tym miejscu naznaczona była wieloma tragicznymi wydarzeniami. Dobrze wszystkim znana jest „uparta” Madonna z Markowic, Królowa Miłości i Pokoju Pani Kujaw, Łaskawa Pani z Pierania doznająca czci w pięknym, drewnianym XVIII wiecznym kościele, a także Biechowska Matka Boża, która na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej zaś królewskie jabłko. Warto też wrócić do katedry gnieźnieńskiej, gdzie w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się XVII-wieczna kopia jasnogórskiego Wizerunku, jedna z nielicznych pochodzących z tego okresu, ozdobiona w koronie Arma Christi (Narzędziami Męki Pańskiej) oraz napisem Tibi Maria. Taki sam znajduje się na koronach ofiarowanych w 1635 roku przez króla Władysława IV dla jasnogórskiego Obrazu.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia Mszy św. na Jasnej Górze przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Eucharystia rozpocznie się o godzinie 11.00. Transmisja w TV Trwam.

23 sierpnia 2022