Noc Świętych w archidiecezji

Jak co roku Noc Świętych odbyła się w kilkunastu miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych odbyło się m.in. w Inowrocławiu, Chodzieży, Zagórowie, Gębicach, Nekli, Szamocinie, Trzemesznie, Golinie, Strzelnie i Kruszwicy.

Inowrocław
W Inowrocławiu tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. Zwiastowania NMP, gdzie modlono się przy relikwiach świętych i błogosławionych. Następnie przy świetle pochodni wyruszyła procesja, która przeszła do inowrocławskiej bazyliki Imienia NMP, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. Wcześniej w inowrocławskim MDK-u odbył się bal zorganizowany już po raz czwarty przez Koinonie Jan Chrzciciel działającą przy parafii św. Jadwigi w Inowrocławiu.

Chodzież
Noc Świętych pod hasłem ŚWIATŁO-ŻYCIE-MIŁOSIERDZIE odbyła się również w Chodzieży. Rozpoczęła się ona Mszą św. w kościele kolegiackim pw. św. Floriana i była połączoną z nieszporami ku czci Wszystkich Świętych. Po Mszy św. uczestnicy przeszli w procesji światła, podczas której rozważane były uczynki miłosierdzia ukazane w kontekście życia świętych.

Zagórów
W Zagórowie głównymi bohaterami Nocy Świętych byli apostołowie miłosierdzia św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II. W organizację czuwania aktywnie włączyła się młodzież.

Gębice
W parafii w Gębicach Noc Święty odbyła się po raz trzeci. W jej organizację czynnie włączyła się młodzież z duszpasterstwa młodych. Czuwanie rozpoczął spektakl pt. „Błogosławieni Miłosierni”, podczas którego młodzi wcielili się w postaci: św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. Matki Teresy z Kalkuty oraz św. Brata Alberta. Po nieszporach uczestnicy nabożeństwa przeszli ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wokół  gębickiego Rynku. Pod koniec modlitewnego spotkania wierni uczcili relikwie oraz jako symbol czynienia dobra otrzymali „chlebki Brata Alberta”, a ministranci każdemu z uczestniczących wręczyli czerwoną różę – symbol miłosierdzia i pokoju.

Nekla
Również miała swoją Noc Świętych. W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych młodzież zaprosiła młodszych i starszych na spotkanie  do kościoła parafialnego, gdzie wspólnie się modlono.

Szamocin
Szamocin też świętował Noc Świętych pod hasłem „W blasku miłosierdzia”. Podczas czuwania do kościoła parafialnego zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. ks. Michała Sopoćki.

Trzemeszno
W Trzemesznie Noc Świętych odbyła się po raz piąty. Rozpoczęła się wizytą świętych na ostatnim nabożeństwie różańcowym dla dzieci. Trzemeszeńską bazylikę nawiedzili m.in.: Najświętsza Maryja Panna w kilku odsłonach, św. Józef, św. Marta, św. Agnieszka, św. Dorota, św. Marcelina z Trewiru, św. Jadwiga, kilku św. Franciszków, dwóch św. Antonich, dwóch św. Maksymilianów Kolbe, dwie bł. Matki Teresy z Kalkuty, św. siostra Faustyna oraz wielu innych świętych i aniołów. Niektórzy z grona świętych opowiedzieli o sobie. Propozycją dla starszych był spektakl zrealizowany według dramatu Karola Wojtyły Brat naszego Boga o św. Bracie Albercie, który odbył się w auli Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

Golina
W parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie Noc Świętych była już piątą z kolei. Uczestnicy tegorocznego spotkania, odbywającego się w 1050. rocznicę Chrztu Polski podjęli refleksję nad znaczeniem sakramentu Chrztu Świętego. Towarzyszyły im postacie patronów naszej Ojczyzny: św. Wojciech,  św. Stanisław biskup, św. Andrzej Bobola i św. Stanisław Kostka. Uczestnicy spotkania obejrzeli również inscenizację przygotowaną przez młodzież z Goliny ukazującą spotkanie chrześcijaństwa z poganami, chrzest Pana Jezusa w Jordanie i chrzest Mieszka I. Następnie zebrani w kościele uroczyście odnowili przyrzeczenia chrzcielne oraz uczestniczyli w nieszporach ku czci Wszystkich Świętych.

Strzelno
„W blasku miłosierdzia” tegoroczną Noc Świętych przeżyli parafianie w Strzelnie. Spotkanie rozpoczęło się w kościele parafialnym spektaklem, poprzez który młodzież przypomniała zebranym o istocie uroczystości Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie, przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych, odbyła się procesja z relikwiami na stary cmentarz przy ul. Kolejowej. W procesji podążali uczniowie strzeleńskich szkół, MOW, księża oraz mieszkańcy. Na starej nekropolii wierni oddali się kontemplacji oblicza Pana Jezusa. Na zakończenie modlono się koronką do Bożego Miłosierdzia.

Kruszwica
Piąta kruszwicka Noc Świętych odbyła się pod hasłem „Dzielmy się chlebem – ku niebu” w Roku Albertyńskim. Główną postacią czuwania była postać św. Brata Alberta Chmielowskiego, którego relikwie uroczyście wprowadzono do kościoła. Obecni wraz z młodzieżą uczestniczyli w Mszy św. oraz korowodzie świętych.

Fot. W. Eich, ks. T. Rogaliśnki, ks. M. Szalaty, J. Banasiak, parafie

1 listopada 2016