Noc Świętych w archidiecezji (foto)

Inowrocław, Wągrowiec, Słupca, Chodzież – tam również spotkano się ze świętymi w wigilię poświęconej im uroczystości. Modlitewne czuwanie było okazją do przybliżenia postaci świętych – tych dobrze znanych i tych, z których wstawiennictwa korzystamy nieco rzadziej.

Mieszkańcy Inowrocławia powiedzieli: „Świętości mówię – TAK!”. Czuwanie rozpoczęło się uroczystym wniesieniem relikwii świętych i błogosławionych do kościoła pw. Zwiastowania NMP. Następnie konferencję poprowadził ks. Maciej Chmielewski, egzorcysta diecezji bydgoskiej, po czym wszyscy odmówili nieszpory z wigilii uroczystości Wszystkich Świętych, a później, w orszaku, z pochodniami przeszli do kościoła pw. Imienia NMP, gdzi spotkanie zakończył wspólni odśpiewany Apel Jasnogórski.

Swoją Noc Świętych miał również Wągrowiec. W piątkowy wieczór w tamtejszym kościele farnym spotkali się i starsi i młodsi, by wspólnie uczcić świętych i przy ich relikwiach modlić się za ich stawiennictwem. Po nabożeństwie wszyscy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie pomodlili się także za zmarłych bliskich i parafian.

Po raz piąty Noc Świętych odbyła się w Słupcy – tym razem pod hasłem „U-Boga dusza moja”. W piątek 31 października w kościele pw. św. Wawrzyńca odbyło się czuwanie modlitewne, którego bohaterem był św. Jan Bosko, a gośćmi salezjanie z Lądu. Po modlitwie wyruszył tradycyjny radosny korowód na słupecki Rynek.

Noc Świętych zagościła także w Chodzieży. Czuwaniu, które odbyło się w piątkowy wieczór w kościele pw. św. Floriana towarzyszyło hasło „Bądź sobą! Nie wstydź się świętości”. Spotkanie rozpoczęło się wniesieniem do świątyni relikwii świętych i błogosławionych m.in.: św. Floriana, św. Jana Pawła II oraz bł. Małgorzaty Łucji Szewczyk. Po uroczystych nieszporach obecni wyruszyli w procesji różańcowej do kościoła pw. Nawiedzenia NMP, gdzie odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych i uroczyste Te Deum.

W Golinie Noc Świętych miała szczególny wymiar w kościele parafialnym spotkali się bowiem apostołowie wraz z Matką Bożą. W ich postaci wcielili się młodzi ludzie z Dekanalnego Duszpasterstwa Młodzieży, którzy wystawili inscenizację Zesłania Ducha Świętego. Uczestnicy odśpiewali również nieszpory z uroczystości Wszystkich Świętych, po których wszyscy przeszli w procesji, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych do serca miasta, gdzie odczytano Fragment I Listu św. Pawła do Tymoteusza. Na koniec w niebo strzeliły „promyki świętości”. Wspólnie z mieszkańcami Goliny modlił się bp Krzysztof Wętkowski.

Po raz kolejny Noc Świętych odbyła się w Kłecku, w której przygotowanie zaangażowała się młodzież. Czuwaniu przyświecały słowa zaczerpnięte z 1 P 1, 16 – „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty”. Była to kontynuacja zaproszenia do świętości z tegorocznego Dnia Papieskiego, w roku, który dał dwóch świętych papieży – Jana Pawła II i Jana XXIII i błogosławionego Pawła VI. W czasie spotkania wierni modlili się przy relikwiach świętych i błogosławionych, a na koniec odśpiewali nieszpory.

W Kruszwicy spotkaniu ze świętymi przyświecały słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. Podobnie jak w innych parafiach spotkanie odbyło się w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Rozpoczęła je Msza św., po której wyruszyła procesja ze świętymi do kruszwickiej kolegiaty, gdzie przechowywane są relikwie św. Wojciecha i św. o. Pio. W bazylice uczestnicy odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych oraz uroczyste Te Deum oraz obejrzeli film o bł. ks. Jerzym, a najmłodszych  obdarowano słodkimi upominkami.

Fot.
Inowrocław ks. P. Kowalski