Noc Świętych w Gnieźnie

„Kto z kim przestaje, takim się staje” – w Gnieźnie odbyła się XIII Noc Świętych. W wigilię uroczystości obchodzonej 1 listopada w kościele garnizonowym odbyło się wieczorne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych.

Tym razem patronem i głównym bohaterem spotkania był bł. Brat Albert Chmielowski. Jego dzieło i najważniejsze przesłanie, aby kochać bliźniego swego jak siebie samego nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce przypomnieli uczniowie z gnieźnieńskiego Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”. Spektakl wystawiono po Litanii do Wszystkich Świętych, podczas której, tradycyjnie, do ołtarza przyniesione zostały relikwie świętych i błogosławionych z gnieźnieńskich i okolicznych parafii. Wszyscy oni, ze św. Bratem Albertem na czele, wskazują, że świętość nie jest zarezerwowana dla wybranych, ale jest dostępna nam wszystkim i wszyscy jesteśmy do niej powołani. Założyciel Zgromadzeń Albertyńskich osiągnął ją wybierając niełatwą drogę służenia najuboższym, niechcianym, pogardzanym, bezdomnym. „Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się” – powtarzał często, o czym młodzież przypomniała rozdając uczestnikom czuwania kromki chleba. Następnie wszyscy przeszli w procesji do katedry gnieźnieńskiej, modląc się w drodze Koronką do Bożego Miłosierdzia za miasto i jego mieszkańców. Czuwanie zakończyła adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Tegoroczną gnieźnieńską Noc Świętych zorganizowała parafia farna wspólnie w Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”. Wraz z licznie zebranymi wiernymi modlili się kapłani gnieźnieńskich i okolicznych parafii, przedstawiciele lokalnych władz oraz Prymas Polski abp. Wojciech Polak. O oprawę muzyczną zadbał zespół „Nowa Pieśń” z Inowrocławia. Zachęcamy do obejrzenia retransmisji.

BK

video P. Kujawski