Gniezno: Noc Świętych z bł. Stefanem Wyszyńskim

Po raz siedemnasty odbyła się w Gnieźnie Noc Świętych, czyli modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych w wigilię uroczystości obchodzonej w Kościele 1 listopada. Tym razem bohaterem spotkania był bł. Stefan Wyszyński.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Nocy Świętych przewodziła bł. Róża Czacka, Matka Niewidomych, która została wyniesiona na ołtarze razem z długoletnim arcybiskupem gnieźnieńskim i Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim.

Zgodnie z wieloletnią formułą czuwanie rozpoczęło się wprowadzeniem relikwii świętych i błogosławionych przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie krótki montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej Rodzice-Dzieciom, której kard. Stefan Wyszyński patronuje. Młodzi przypomnieli fragmenty nauczania, zapisków i myśli Prymasa Tysiąclecia.

„Chcę podziękować za to przypomnienie postaci kard. Stefana Wyszyńskiego, jego drogi życia, jego dziedzictwa, tego, czego nas uczył” – mówił w krótkim słowie na zakończenie pierwszej części spotkania abp Wojciech Polak.

„Jeszcze raz mogliśmy sobie przypomnieć o jego wielkiej miłości do Matki Bożej, która w Jasnogórskiej Ikonie przemierza drogi archidiecezji gnieźnieńskiej. On sam mówił krótko i zwięźle: wszystko postawiłem na Maryję. Przy okazji różnych jubileuszy dodawał, że być może wiele rzeczy mu się nie udało, ale to jedno udało mu się na pewno – zaszczepił w sercach Polaków miłość do Matki Bożej” – dodał Prymas Polski zachęcając, by tak, jak bł. Stefan Wyszyński dojrzewać do świętości, której nasieniem jest chrzest święty, który u początku życia otrzymaliśmy.

Część druga spotkania odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej dokąd uczestnicy przeszli w procesji z relikwiami, śpiewając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W katedrze spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem.

Noc Świętych ma w Gnieźnie kilkunastoletnią historię. Po raz pierwszy odbyła się w 2005 roku w gnieźnieńskim kościele farnym, z inicjatywy ówczesnego wikariusza ks. Jana Kwiatkowskiego, który zaprosił na modlitwę przy relikwiach młodych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Rok później formułę rozbudowano i do wieczornego czuwania dołączyła procesja z relikwiami świętych, która podążając do katedry zatrzymała się na gnieźnieńskim Rynku. W kolejnym roku czuwanie odbyło się już nie tylko w Gnieźnie, ale i w innych miejscowościach archidiecezji gnieźnieńskiej. Dziś Noc Świętych w różnej formule organizowana jest w całej Polsce.

Noc Świętych w różnej formule odbyła się w tym roku także w kilkunastu parafiach i miastach archidiecezji gnieźnieńskiej.

B. Kruszyk KAI