Nowa Wieś Królewska: kościół po remoncie

Zakończył się remont zabytkowego, drewnianego kościoła w Nowej Wsi Królewskiej. Poświęcenia odnowionej świątyni dokonał w pierwszą niedzielę Adwentu abp senior Henryk Muszyński.

Uroczystość zbiegała się z parafialnym odpustem ku czci patrona św. Andrzeja Apostoła. W Mszy św. celebrowanej przez arcybiskupa seniora uczestniczyli księża z dekanatu miłosławskiego z dziekanem ks. prałatem Krzysztofem Redlakiem. Obecny był także poprzedni proboszcz w Nowej Wsi Królewskiej, obecnie duszpasterzujący w Mogilnie, ks. Paweł Lewandowski. W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele władz powiatowych oraz firm i instytucji zaangażowanych i wspierających prace remontowe i konserwatorskie jednego z najstarszych kościołów w Wielkopolsce. Ich przebieg przedstawił w słowie powitania obecny proboszcz parafii  ks. Maciej Pacanowski. Największe inwestycje w ostatnim pięcioleciu zrealizowano dzięki środkom unijnym i krajowym pozyskanym z programów: Odnowa i rozwój wsi PROW 2007-2013 oraz Ochrona zabytków, realizowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Poprzedni proboszcz ks. Paweł Lewandowski złożył szereg wniosków o dofinansowanie, z których pozytywnie rozpatrzono dwa. Inicjatywę wsparło Starostwo Powiatowe we Wrześni, które zapewniło merytoryczną pomoc podczas prowadzenia i rozliczenia inwestycji.

Kościół pw. św. Andrzeja w Nowej Wsi Królewskiej wzniesiono w latach 1550-1580. Na początku XVIII w. do świątyni z kwadratową nawą i trochę węższym prezbiterium dostawiono wieżę. Wszystkie dachy kryte są gontem. Wyposażenie wnętrza: dwa ołtarze, ambona, rzeźby na belce tęczowej oraz chrzcielnica reprezentują styl renesansowy. Odkryte w 1980 r.  fragmenty XVI-wiecznej polichromii na ścianach starannie odnowiono i są najcenniejszym dziełem ówczesnej sztuki w naszym kościołku. Historycy stwierdzili, że wiele elementów tej świątyni wykazuje cechy wspólne z rozwiązaniami spotykanymi w drewnianych kościołach w Małopolsce. Skąd takie niezwykłe przeniesienie wzorców? Wyjaśnia to przymiotnik Królewska w nazwie wsi, która wchodziła w skład dóbr koronnych starostwa pyzdrskiego. Zapewne któryś z zarządców pochodził z Krakowa. Prawdopodobnie do budowy świątyni zatrudniono cieśli sprawdzonych przy innych pracach wykonywanych dla króla. 

Znając rangę i znaczenie świątyni jej ostatni proboszczowie ks. kan. Mieczysław Kozłowski i ks. Paweł Lewandowski wykazali się dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem, zabezpieczając ją przed dalszą destrukcją. W latach 1999-2009 ks. Kozłowski zadbał o odnowienie wnętrze świątyni łącznie z ołtarzem głównym. Generalny remont całej architektury zewnętrznej kościoła oraz wymianę kilkudziesięcioletniej instalacji elektrycznej w jej wnętrzu przeprowadzono w czasie posługi ks. Pawła Lewandowskiego. W dzieło rewitalizacji czynnie włączyli się też parafianie, dając piękne świadectwo troski i odpowiedzialności za dom Boży, ale i spuściznę przodków.

BK/MM
Fot. M. Maserak

1 grudnia 2015