Nowi szafarze nadzwyczajni Komunii świętej
Trzydziestu mężczyzn otrzymało 20 czerwca w bazylice prymasowskiej upoważnienie i błogosławieństwo do pełnienia funkcji szafarza nadzwyczajnego Komunii świętej. Obrzęd miał miejsce podczas Mszy św. cibavit celebrowanej w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem ks. inf. Jana Kasprowicza. Eucharystię koncelebrował duszpasterz szafarzy ks. kan. Jakub Dębiec.
Upoważnienie i błogosławieństwo otrzymało 30 mężczyzn z parafii: św. Jadwigi w Inowrocławiu, Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu, bł. Michała Kozala w Wągrowcu, św. Jakuba Apostoła w Miłosławiu, św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego z Padwy w Złotnikach Kujawskich, św. Floriana w Żninie, Niepokalanego Serca NMP w Jerzykowie, św. Doroty w Rogowie, Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu, Świętej Trójcy w Gnieźnie, św. Andrzeja Boboli we Wszedniu, św. Wawrzyńca w Gnieźnie, św. Wojciecha w Wągrowcu, św. Szymona i Judy Tadeusza w Jankowie Dolnym, Nawiedzenia NMP w Chodzieży, św. Józefa w Inowrocławiu, św. Jakuba w Murowanej Goślinie, św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, św. Wawrzyńca w Słupcy, bł. Jolenty w Gnieźnie oraz Świętej Trójcy w Strzelnie.
Mszę św. koncelebrowali m.in. diecezjalny duszpasterz szafarzy ks. kan. Jakub Dębiec, kapłani z dekanatu wągrowieckiego, którzy wraz z wiernymi uczestniczyli w cotygodniowej modlitwie o powołania oraz proboszczowie rodzinnych parafii kandydatów.
Posługa szafarza nadzwyczajnego była znana już w pierwszych wiekach Kościoła. Do praktyki tej powrócono po Soborze Watykańskim II. W Polsce szafarze nadzwyczajni Komunii świętej pojawili się w 1990 roku, a w archidiecezji gnieźnieńskiej w 1994 roku.
Obecnie posługę tą pełni w naszych parafiach około 150 mężczyzn. Ich zasadniczym zadaniem jest zanoszenie Komunii świętej osobom chorym oraz pomaganie księżom w udzielaniu Komunii świętej podczas Mszy św., gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych.
Zadania, przygotowanie, formację reguluje szczegółowo specjalna instrukcja wydana przez metropolitę gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka w styczniu 2020 roku. Tekst ten wraz z wszystkimi potrzebnymi drukami, dokumentami, terminarzem i innymi informacjami znaleźć można na stronie szafarze.archidiecezja.pl
Fot. J. Andrzejewski