Nowi szafarze posłani do służby

Biskup Radosław Orchowicz udzielił upoważnienia i błogosławieństwa nowym szafarzom nadzwyczajnym Komunii świętej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obrzęd miał miejsce podczas Mszy św. sprawowanej 25 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej. W Eucharystii uczestniczyli także absolwenci Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które kształci m.in. organistów.

Nawiązując do obchodzonego w sobotę Wspomnienia Niepokalanego Serca NMP bp Orchowicz zauważył, że modlitwa liturgiczna tego dnia uczy nas, jaką powinniśmy mieć relację do Matki Bożej. Nie możemy tylko „patrzeć na Nią z radością i modlić się do Niej, by coś dostać, ale sami mamy być jak Ona, świątynią Chwały Bożej”.

„Maryja jest modelem, wzorem, który pokazuje nam, kim mamy się stawać” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński dopowiadając, że właśnie Ona, która wszystko zachowywała wiernie w swoim sercu, uczy nas, że nie wolno żyć bezmyślnie, ale trzeba zachować doświadczenia życiowe i to nie tylko w pamięci, w intelekcie, ale wewnątrz własnej osobowości i uczuć.

„Świadome życie w obecności Boga, przyjmowanie nauki Opatrzności Bożej, współpraca z nią – to przesłanie dzisiejszego dnia. Żyć wobec Pana Boga w takiej otwartości, w takim zaufaniu, w takim pragnieniu bycia wypełnionym Bogiem. W ten sposób człowiek staje się świątynią Ducha Świętego, do której On sam wchodzi z radością, w której jest miejsce dla Bożej chwały” – wskazał bp Orchowicz.

Zwracając się dalej do absolwentów Studium Muzyki Kościelnej i nowych szafarzy Komunii świętej przypomniał, że taki jest również cel formacji, którą pogłębiać będą pełniąc swoją posługę.

„Muzyka w liturgii nie jest tylko jej oprawą, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów, a jej celem jest chwała Boża, uświęcenie wiernych i budowanie wspólnoty wierzących” – mówił. Także szafarze nie są tylko „funkcjonariuszami”, ale uczestnikami Eucharystii, a ich posługa ma prowadzić do głębszego życia wiary i życia w modlitwie.

„Przez powołanie do szafarstwa Komunii świętej jesteście wezwani do podejmowania i realizowania eucharystycznego stylu życia, to znaczy ofiarności wobec Boga, wspólnoty Kościoła i drugiego człowieka” – przypomniał bp Orchowicz.

Upoważnienie i błogosławieństwo otrzymało 9 mężczyzn z parafii: św. Jadwigi Królowej oraz Imienia NMP w Inowrocławiu, św. Michała Archanioła i Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie, św. Jakuba Apostoła w Miłosławiu oraz św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. Mszę św. koncelebrowali m.in. diecezjalny duszpasterz szafarzy ks. kan. Jakub Dębiec oraz dyrektor Studium Muzyki Kościelnej ks. kan. Dariusz Sobczak.

Posługa nadzwyczajnego szafarza była znana już w pierwszych wiekach Kościoła. Do praktyki tej powrócono po Soborze Watykańskim II. W Polsce nadzwyczajni szafarze Komunii świętej pojawili się w 1990 roku, a w archidiecezji gnieźnieńskiej w 1994 roku.

Obecnie posługę tą pełni w archidiecezji gnieźnieńskiej około 200 mężczyzn. Ich zasadniczym zadaniem jest zanoszenie Komunii świętej osobom chorym oraz pomaganie księżom w udzielaniu Komunii świętej podczas Mszy św., gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych.

Zadania, przygotowanie, formację reguluje szczegółowo specjalna instrukcja wydana przez metropolitę gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka w styczniu 2020 roku. Tekst ten wraz z wszystkimi potrzebnymi drukami, dokumentami, terminarzem i innymi informacjami znaleźć można na stronie szafarze.archidiecezja.pl 

B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski

25 czerwca 2022