Nowy rektor seminarium

Ks. dr Przemysław Kwiatkowski, wykładowca na Papieskim Instytucie Jana Pawła II do Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, od dwóch lat również osobisty sekretarz Prymasa Polski, będzie od 8 września nowym rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Ks. Przemysław Kwiatkowski zastąpi na tym stanowisku ks. dr. Wojciecha Rzeszowskiego, który decyzją abp. Wojciecha Polaka obejmie funkcję dyrektora powstającego w Gnieźnie centrum edukacyjnego – formacyjnego.

Nowy rektor seminarium duchownego w Gnieźnie ma 38 lat i pochodzi z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wrześni. Święcenia kapłańskie przyjął w 2003 roku w katedrze gnieźnieńskiej. W czasie formacji seminaryjnej i w pierwszych latach kapłaństwa był szczególnie związany z posługą wśród osób chorych i niepełnosprawnych. Jest absolwentem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II do Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie w 2010 roku obronił doktorat z wyróżnieniem. Na uczelni tej od 2011 roku pracuje na stanowisku profesora teologii duchowości i katolickiej nauki społecznej. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, głownie włoskojęzycznych. Od 2009 roku pełni również funkcję sekretarza Katedry im. Karola Wojtyły, w ramach której odpowiada za kontakty z innymi centrami badawczymi, organizuje międzynarodowe seminaria Wojtyła lectures i prowadzi dwie serie wydawnicze. Jest pomysłodawcą, tłumaczem i redaktorem włosko-polskiej edycji dzieł zebranych Karola Wojtyły na temat ludzkiej miłości, małżeństwa i rodziny. W latach 2010-2014 był koordynatorem studiów specjalistycznych z zakresu seksualności      i płodności, organizowanych przez Instytut Jana Pawła II w Rzymie we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Najświętszego Serca w Mediolanie. Od 2008 roku jest zaangażowany w duszpasterstwo rodzin i stałą formację osób duchownych, prowadzone wspólnie z różnymi ruchami i wspólnotami kościelnymi oraz Konferencją Episkopatu Włoch. Ukończył również studia Master dla wychowawców seminaryjnych na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

Od dwóch lat ks. Kwiatkowski jest sekretarzem Prymasa Polski. Szczególnie chętnie pracuje z małżonkami i rodzinami. Biega, lubi grę na gitarze i dobrą książkę. Pytany o nową misję wskazuje kilka obszarów, na które chciałby położyć szczególny akcent. Obok towarzyszenia klerykom w rozeznawaniu ich drogi życiowej chciałby, aby seminarium stało się na powrót domem dla wszystkich kapłanów i jednocześnie, by było miejscem bardziej otwartym na świeckich, przede wszystkim na młodzież i rodziny, co z jednej strony – jak tłumaczy – będzie miało wymiar powołaniowy, z drugiej pomoże alumnom przygotować się do przyszłych zadań duszpasterskich.

BK KAI
Fot. B. Kruszyk