O grzechach głównych – PYCHA

„Grzech pychy niszczy nie tylko nasze relacje z Bogiem, ale niszczy też nasze relacje z drugim człowiekiem. Pycha to kult własnej wspaniałości. Jeśli mam w sercu pychę to potrzebuję drugiego tylko po to, aby mnie chwalił i adorował” – mówi ks. Paweł Rybak, prefekt Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, w pierwszej konferencji nt. grzechów głównych. Zapraszamy do obejrzenia.

Cykl jest pomysłem grupy pomarańczowej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej i na jej profilu na Facebooku jest publikowany. Tematem pierwszego odcinka jest PYCHA – korzeń wszelkiego zła i królowa wszelkich wad. Pycha sięga do grzechu pierworodnego, bo wtedy po raz pierwszy człowiek postawił siebie w miejscu Boga. Pycha – mówi ks. Rybak – prowadzi do ateizmu, jawnego lub ukrytego, niszczy nasze relacje z Bogiem i drugim człowiekiem, bo człowiek pyszny słucha tylko siebie. „Pycha chodzi przed upadkiem, a wyniosłość ducha przed ruiną” – mówi starotestamentowa Księga Przysłów z V w. przed Chrystusem. Chyba przez te 2,5 tysiąca lat wciąż do człowieka nie dotarła ta oczywista i poświadczona tyloma przykładami prawda.

W wiekopostnym cyklu o grzechach głównych mówić będą księża i siostry związane z grupą pomarańczową PPAG. Publikacja w każdy czwartek. Zapraszamy.

Litania Pokory do Jezusa  – Modlitwa Tomasza a Kempis

O, Jezu cichy i pokornego serca, wysłuchaj mnie.
Wyzwól mnie, Jezu z pragnienia aby być cenionym,
z pragnienia aby być lubianym,
z pragnienia aby być wysławianym,
z pragnienia aby być chwalonym,
z pragnienia aby wybrano mnie przed innymi,
z pragnienia aby zasięgano mojej rady,
z pragnienia aby być uznanym,
ze strachu przed poniżeniem,
ze strachu przed wzgardą,
ze strachu przed skarceniem.
ze strachu przed zapomnieniem,
ze strachu przed wyśmianiem,
ze strachu przed skrzywdzeniem,
ze strachu przed podejrzeniem.

I także Jezu, daruj mi te łaskę bym pragnął…
aby inni byli więcej kochani niż ja,
aby inni byli wyżej cenieni ode mnie,
aby w oczach świata inni wygrywali, a ja bym przegrywał,