O obronie Jasnej Góry

W minioną sobotę Biblioteka Publiczna w Golinie zorganizowała okolicznościowy happening, podczas którego znani i mniej znani golinianie zmierzyli się z czytaniem „Potopu” wchodzącego w skład „Trylogii”. Wśród zaproszonych gości był także ks. prałat Marian Górski. Emerytowany dziekan i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie przeczytał fragment dotyczący obrony Jasnej Góry przed Szwedami.

„Narodowe Czytanie”, to akcja, którą zapoczątkował 2 lata temu Prezydent RP Bronisław Komorowski. Tegoroczna odsłona wiązała się z cyklem utworów Henryka Sienkiewicza – „Trylogią”. I tym razem spotkała się ona z wielkim, powszechnym odzewem. Także w Golinie nie zabrakło chętnych do czytania Sienkiewicza.

Czytanie Sienkiewicza, które odbyło się na rynku tuż przed gmachem biblioteki spotkało się z wielką aprobatą zgromadzonej społeczności. Niewątpliwie dodatkową atrakcją happeningu było składanie na przyniesionych przez mieszkańców egzemplarzach dzieł Sienkiewicza unikatowego stempla pamiątkową pieczęcią, która specjalnie na tę okoliczność została nadesłana z Kancelarii Prezydenta RP.

fot. P. Ciesielski

8 września 2014