Oaza rodzin w Rościnnie

W dniach 2 – 17 lipca w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbywały się rekolekcje Oazy Nowego Życia II stopnia Domowego Kościoła, w których brało udział 15 rodzin. Przyjechały z archidiecezji gnieźnieńskiej, poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, łódzkiej i częstochowskiej, diecezji bydgoskiej, gorzowskiej i łomżyńskiej.

Dodatkowo pięć małżeństw z archidiecezji gnieźnieńskiej tworzyło diakonię rekolekcyjną. Turnus zorganizowała para moderatorska z Gniezna: Magdalena i Krzysztof Bogdziewicz, a jako kapłan-moderator posługiwał ks. Piotr Kotowski. Program rekolekcji nawiązywał do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, które było zapowiedzią wyjścia z niewoli grzechu, dokonanego przez Chrystusa. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia. Uczestnicy słuchali również konferencji biblijnych i liturgicznych, a także wspólnie czytali i rozważali Słowo Boże podczas codziennych kręgów biblijnych. Nie zabrakło też czasu na wypoczynek, który – gdy pozwalała pogoda – odbywał się nad okolicznymi jeziorami. Szczytowym punktem rekolekcji był Exodus – nabożeństwo z uroczystym odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, wzorowane na obrzędach Wigilii Paschalnej, odprawiane w plenerze, nad jeziorem, które symbolizowało Morze Czerwone. Gdy małżonkowie uczestniczyli w spotkaniach rekolekcyjnych, dzieci spędzały czas z diakonią wychowawczą, która licznie stawiła się w Rościnnie. W czasie Eucharystii dzieci miały też swoją liturgię Słowa przeprowadzaną przez kleryków gnieźnieńskiego seminarium. Wspólnotę oazową odwiedził biskup senior Bogdan Wojtuś, który odprawił rekolekcyjną Mszę św. Nie zabrakło też spotkania z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem w czasie Dnia Wspólnoty, który odbywał się w Gnieźnie. Duchowo odnowieni małżonkowie rozjechali się do swych miejsc zamieszkania, by w realizując swoje powołanie wspólnie dążyć do świętości, a także dawać świadectwo o Chrystusie. W ciągu roku będą też uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach kręgów Domowego Kościoła w swoich parafiach.

20 lipca 2016