Objawienie Pańskie (video)

„W postaciach Mędrców ze Wschodu możemy odkryć los tych wszystkich, którzy otwarcie czy nie, wprost lub niewypowiedzianie, tęsknią za spotkaniem z Bogiem. Noszą je ukryte w swoim sercu, zawarte w rozterkach i pragnieniach, poszukiwaniach i nadziejach” – mówił w uroczystość Objawienia Pańskiego abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył w południe w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św., pod koniec której poświęcił tradycyjne kadzidło i kredę do oznaczenia drzwi domów na znak przyjęcia Wcielonego Syna Bożego. „Boże Narodzenie to w istocie Objawienie Pańskie” – mówił w pierwszych słowach homilii dodając, że to właśnie w Nowonarodzonym, w swoim Synu, w Jezusie Chrystusie objawił się ludzkości Odwieczny Bóg. Jego przyjście, objawienie się nam – dodał – „przywraca światu pełny, to znaczy Boży wymiar”. „Gdzie prawdziwie rodzi się Bóg, tam świat staje się inny, Boży. Gdzie rodzi się Bóg, tam również człowiek rodzi się do nowego życia – mówił abp Polak, przypominając za Soborem Watykańskim II, że w objawieniu tajemnicy Ojca i Jego miłości Chrystus objawia również w pełni człowieka samemu człowiekowi, odsłania przed nim jego najwyższe powołanie. „Ukazuje w ten sposób, kim jest człowiek, jaka jest jego godność, jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie, gdzie jest cel jego ludzkiej wędrówki, gdzie sens wszystkich jego zmagań, gdzie nadzieja, dla której ostatecznie żyje na tym świecie, pracuje, cierpi i idzie przez życie” – tłumaczył metropolita gnieźnieński.

Ale przez objawienie – mówił dalej – poznajemy jeszcze jedną prawdę, wcale nie tak oczywistą i to nie tylko dla ówczesnego świata, a mianowicie, że wszyscy ludzie są „współdziedzicami i współczłonkami Ciała, i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię”. „Taka jest wola Boga. Bóg nie jest bowiem tylko niektórych i dla niektórych. Bóg nie jest Bogiem wybranych i dla wybranych. Bóg nie jest dla nielicznych. On jest dla wszystkich. To Dzieciątko, narodzone w Betlejem, przyszło nie tylko dla ludu Izraela reprezentowanego przez pasterzy z Betlejem, ale także dla całej ludzkości reprezentowanej dziś przez Mędrców ze Wschodu. Taka jest prawdziwa i ostateczna perspektywa i sens Bożego Narodzenia” – podkreślił Prymas Polski.

Historia Mędrców ze Wschodu to jednak nie tylko historia objawienia się Boga ludzkości, ale również ilustracja powołania i tęsknoty człowieka do spotkania z Bogiem. W postaciach Mędrców – mówił abp Polak – odkryć bowiem możemy „los tych wszystkich, którzy w taki czy inny sposób, otwarcie czy nie, wprost lub niewypowiedzianie, tęsknią za spotkaniem z Bogiem. „Noszą je ukryte w swoim sercu, zawarte w rozterkach i pragnieniach, w poszukiwaniach, nadziejach i oczekiwaniach. Nie tylko jednak skrywają te tęsknoty w sobie, ale idą za nimi, jak Mędrcy za światłem gwiazdy, by spotkać prawdziwego Boga. Na Boże objawienie człowiek odpowiada bowiem wiarą, to znaczy odpowiada powierzeniem się Bogu, ufnością i okazywanym Mu zaufaniem” – dodał metropolita gnieźnieński, zachęcając, by na tym właśnie, na wierze budować swoje życie i wzorem Mędrców, być uważnym i otwartym na Boże znaki. 

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali: biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz gnieźnieńscy kapłani. Po zakończeniu Eucharystii na placu przy katedrze abp Polak powitał gnieźnieński Orszak Trzech Króli. 

BK KAI

 

      

Fot. B. Kruszyk  

6 stycznia 2016