Od 27 października w parafiach…

Niedziela 27 października będzie pierwszą z siedmiu niedziel, w czasie których towarzyszyć nam będzie św. Wojciech. Comiesięczne tematyczne spotkania z patronem Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej mają pomóc wspólnotom parafialnym w przygotowaniu do dobrego duchowego przeżycia Roku Świętego 2025 i przypadających wówczas rocznic historycznych.

Jak informuje ks. infułat Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego gnieźnieńskiej kurii, nadchodzący Jubileusz będzie miał dla archidiecezji gnieźnieńskiej wyjątkowe znaczenie, bowiem w 2025 roku obchodzić będziemy 1025. rocznicę istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej oraz 1000. rocznicę koronacji królewskich w Gnieźnie. Stąd inicjatywa duchowego przygotowania, które pomoże wspomniane wydarzenia owocnie przeżyć i być może odnaleźć odpowiedź na pytania, jakie stawia przed nami hasło przewodnie Roku Świętego – czy rzeczywiście jesteśmy pielgrzymami nadziei? Czy potrafimy nadzieję w naszej codzienności dostrzec, a jeśli tak, to czy umiemy dzielić się nią z innymi?

„Co to znaczy żyć nadzieją? Jacy są ludzie nadziei? Zastanawiając się nad tematyką Roku Świętego uznaliśmy, że najlepszym przewodnikiem może być dla nas św. Wojciech – postać nie tak odległa od naszych czasów, nie legendarna, ale człowiek z krwi i kości, który wciąż ma nam wiele do powiedzenia, zwłaszcza w temacie nadziei” – przyznaje ks. Kwiatkowski.

Rozpoczynająca cykl 27 października pierwsza Niedziela ze św. Wojciechem poświęcona będzie drodze wiary, nadziei i miłości. Na ten dzień Prymas Polski abp Wojciech Polak przygotował list, który czytany będzie we wszystkich wspólnotach parafialnych archidiecezji gnieźnieńskiej.

List Prymasa Polski

Kolejne spotkania z Patronem – zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca – nawiązywać będą do kalendarza liturgicznego i oscylować wokół tematu nadziei w kontekście życia św. Wojciecha, ale i współczesności. Cykl potrwa do 27 kwietnia, kiedy odbędą się centralne uroczystości jubileuszowe połączone z odpustem ku czci św. Wojciecha.

Do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej trafiły już materiały duszpasterskie, w których – oprócz katechez – zamieszczono także inspiracje i myśli do homilii, wezwania modlitwy powszechnej, rozważania nabożeństw różańcowych i nabożeństw drogi krzyżowej, wybór modlitw do św. Wojciecha.

Niedziele ze św. Wojciechem – materiały duszpasterskie

„Przygotowanie, jakie rozpoczynamy w oparciu o te materiały, mają nam pomóc odnajdować i umacniać nadzieję w naszym życiu codziennym, nadzieję na pojednanie, nadzieję na miłosierdzie. Wtedy będziemy mogli odkryć i przyjąć, że nadzieja nas też posyła” – mówi ks. Kwiatkowski, dodając, że byłoby dobrze, gdyby jubileuszowe obchody były nie tylko świętowaniem i wspominaniem, ale właśnie przyjęciem i realizacją tego posłania do niesienia nadziei współczesnemu światu.

B. Kruszyk KAI

25 października 2024