Odprawa kapelanów wojskowych

W Gnieźnie trwa doroczna odprawa rozliczeniowo-szkoleniowa kapelanów Ordynariatu Polowego. Księża wysłuchali dwóch konferencji, uczestniczyli we wspólnej modlitwie oraz odwiedzili 33 BLT w Powidzu. W piątek spotkają się na Mszy św. z Prymasem Polski.

Czwartek był drugim dniem odprawy. Kapelani rozpoczęli go Mszą św. w gnieźnieńskim kościele garnizonowym, sprawowaną pod przewodnictwem abp. seniora Józefa Kowalczyka. Obecny był także biskup polowy Józef Guzdek, który przypomniał, że Ordynariat Polowy obchodzi w tym roku ćwierćwiecze odnowienia przez św. Jana Pawła II. Do jego reaktywowania – dodał – przyczynił się ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Kowalczyk. Biskup zachęcił też zebranych do modlitwy w intencji powierzonych pieczy kapelanów: żołnierzy, funkcjonariuszy, kombatantów i weteranów oraz rodzin wojskowych, a także w intencji pokoju na świecie.

W homilii abp Kowalczyk mówił m.in. o sytuacji Kościoła w Polsce po zakończeniu II wojny światowej, uniemożliwieniu powrotu do kraju biskupowi polowemu Józefowi Gawlinie, a także utworzeniu Generalnego Dziekanatu, kontrolowanemu przez państwo duszpasterstwu wojskowemu. Jak przypomniał, jedną z form represji wobec Kościoła w Polsce było utworzenie kompanii kleryckich, do których wcielani byli słuchacze seminariów duchownych. „Jak się okazało ta służba tylko utwierdziła ich powołanie” – przyznał. Podkreślił także, że przywrócenie duszpasterstwa wojskowego w Polsce było jednym z pierwszych i najważniejszych zadań, jakie postawił przed nim Jan Paweł II. „Mimo, że atmosfera przełomu lat 80 i 90 wydaje się nam teraz sprzyjająca tego typu zmianom, to jednak opracowanie statutu dla Ordynariatu Polowego wymagało deptania po piętach wielu osobom, żeby doprowadzić do szczęśliwego końca jego uzgodnienie i przesłanie do Stolicy Apostolskiej” – wspominał.

Arcybiskup senior wrócił także pamięcią do wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1991 roku i spotkania z Wojskiem Polskim w Zegrzu Pomorskim k. Koszalina. „Tamta wizyta służyła temu, by stworzyć w naszym kraju społeczną świadomość dla dobra odradzającego się państwa” – podkreślił. Dodał, że jednym z wyrazów budowania tej świadomości było spotkanie Ojca Świętego z wojskiem. „Byłem świadkiem tamtego spotkania i widziałem wzruszenie na twarzy papieża” – wyznał. Na koniec życzył kapelanom, „aby mądrze odpowiadali na wyzwania teraźniejszości i realizowali wszystko to, czego nauczał św. Jan Paweł II, wierny wykonawca słowa Ewangelii i Soboru Watykańskiego II”.

Po zakończeniu Eucharystii, koncelebrowanej przez wszystkich duchownych uczestniczących w odprawie, kapelani udali się do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie mieli okazję m.in. zapoznać się ze sprzętem oraz samolotami będącymi na wyposażeniu 33BLT. Wzięli też udział w dynamicznym pokazie alarmu pożarowego działającej na w bazie Wojskowej Straży Pożarnej. Po południu odbyło się spotkanie biskupa polowego z kapelanami, podczas którego omówione zostały sprawy bieżące z działalności duszpasterskiej Ordynariatu Polowego. Wręczone zostały również dekrety związane ze zmianami w diecezji polowej.

Źródło: www.ordynariat.pl

9 czerwca 2016