Odpust św. Wojciecha 22-23 kwietnia (zapowiedź)

W sobotę i niedzielę 22-23 kwietnia w Gnieźnie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Program i szczegóły uroczystości przedstawiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej 13 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

„Sięgając do korzeni naszej wiary, do wielowiekowego dziedzictwa św. Wojciecha, chcemy w tym roku przywołać wezwanie św. Jana Pawła II, jakie w 1979 roku skierował tutaj w Gnieźnie do młodych, aby wojciechowe dziedzictwo wiary przechowali, aby pozostali mu wierni, aby je pomnożyli i przekazali następnym pokoleniom. Chcemy do tych początków wracać, z nich czerpać siłę, chcemy odnawiać wiarę i na przykładzie św. Wojciecha uczyć się miłości do Kościoła” – mówił bp Radosław Orchowicz, nawiązując do trwającego roku duszpasterskiego, którego kierunek wyznacza hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał również, że przed rokiem, właśnie w uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji gnieźnieńskiej. „Pragniemy za ten owocny czas jeszcze raz Panu Bogu podziękować” – dodał.

Gnieźnieńskie obchody świętowojciechowe będą miały przebieg znany z lat ubiegłych. Ich program przybliżył dziennikarzom rzecznik prasowy gnieźnieńskiej kurii ks. Remigiusz Malewicz. Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie w sobotni wieczór I Nieszporami o św. Wojciechu w katedrze gnieźnieńskiej, którym o 19.30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Wiesław Śmigiel z Torunia. Po nabożeństwie z bazyliki wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika i innych gnieźnieńskich świętych i błogosławionych na Wzgórze Zbarskie do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie jak zawsze słowo do zgromadzonych wygłoszą obecni biskupi.

W niedzielny ranek (23 kwietnia) o 9.15 srebrna trumna św. Wojciecha przeniesiona zostanie ponownie w uroczystej procesji na plac przy katedrze gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilie wygłosi metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Uroczystości zakończą się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu celebrowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Ryszarda Kasyny z Pelplina. Po nabożeństwie, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Jak co roku podczas uroczystości misjonarze wyruszający na misje otrzymają krzyże misyjne. W tym roku wręczy je Prymas Polski abp Wojciech Polak. Krzyże otrzyma jedenastu misjonarzy – pięciu kapłanów, pięć sióstr zakonnych i jedna osoba świecka. Pojadą oni do takich krajów jak: Republika Środkowoarfykańska, Demokratyczna Republika Konga, Peru, Ekwador, Kuba, Boliwia, Chile i Islandia.

Misjonarze będą się modlić razem z młodymi w sobotnie popołudnie podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem i z homilią bp. Grzegorza Suchodolskiego z Siedlec. Dla młodych będzie to doroczna pielgrzymka do grobu patrona i zarazem duchowe przygotowanie do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Jak poinformował ks. Remigiusz Malewicz w sobotnich i niedzielnych uroczystościach świętowojciechowych wezmą udział biskupi z Polski i Europy m.in.: abp Stanisław Gądecki z Poznania, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, abp. Marek Jędraszewski z Krakowa, abp Jan Graubner, metropolita praski i Prymas Czech, abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita ryski oraz abp Ladislav Nemet metropolia belgradzki.

Uroczystości będą transmitowane w mediach: suma odpustowa w TVP Polonia, nieszpory i suma odpustowa w Radio Maryja i Radio Plus, a wszystkie punkty uroczystości również w mediach diecezjalnych na stronie www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl oraz Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.

Z okazji odpustu w Gnieźnie odbywać się będzie również szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, o których podczas konferencji mówił wiceprezydent Gniezna Michał Powałowski. Oprócz dorocznego Jarmarku św. Wojciecha odbędzie się m.in. festiwal muzyczny Adalbertus. W niedzielę w godzinach 12.00-16.00 będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytków na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha – katedry, podziemi katedralnych, Drzwi Gnieźnieńskich, Muzeum Archidiecezjalnego oraz prezentowanych tam ekspozycji.

Święty Wojciech – patron jednego i niepodzielonego Kościoła, patron Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Od dziecka przeznaczony do stanu duchownego w wieku 27 lat został mianowany biskupem Pragi. Do swojej biskupiej stolicy wszedł boso. W posłudze był gorliwy i bezkompromisowy. Nie troszczył się o siebie, większą część dóbr biskupich przeznaczał na ubogich, zaopatrując ich potrzeby, odwiedzając ich i pilnie słuchając. Odwiedzał też więzienia, a przede wszystkim targi niewolników. Praga leżała na szlaku ze wschodu na zachód i stąd dostarczano niewolników do krajów mahometańskich. Nawoływał też usilnie do przemiany życia i porzucenia złych obyczajów zarówno ówczesne elity świeckie, jak i duchowieństwo. Niezrozumiany i skonfliktowany z nimi wyjechał ze swoim bratem przyrodnim Radzymem najpierw do Rzymu, a później do pogańskiego plemienia Prusów. Jego misja trwała krótko. Rankiem 23 kwietnia 997 roku zginął zamordowany przez pogańskiego ofiarnika ciosami włóczni. Miał wówczas 41 lat. Został pochowany w Gnieźnie. Dwa lata później papież Sylwester II ogłosił go świętym.

B. Kruszyk KAI
13 kwietnia 2023