Odpust w Krakowie

W Krakowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, drugiego obok św. Wojciecha głównego patrona naszej Ojczyzny. Uroczystej procesji z udziałem biskupów z Wawelu na krakowską Skałkę przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Obok relikwii św. Stanisława i św. Wojciecha niesiono w niej także łaskami słynący obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników z kościoła św. Jana w Krakowie. Wizerunek ukoronował na Skałce 9 maja 1965 roku ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła. Tegoroczne uroczystości ku czci św. Stanisława były okazją do uczczenia 50. rocznicy tego wydarzenia i jednocześnie podziękowania za kanonizację metropolity krakowskiego, późniejszego papieża, który aktu koronacji dokonał. Uroczystej sumie odpustowej przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosił metropolita przemyski abp Józef Michalik, który w swoim słowie apelował o nawrócenie i odnowę moralną kraju. Duchowieństwo i pielgrzymi polecali też wstawiennictwu świętych biskupów krakowskich: Stanisława i Jana Pawła II wszystkie polskie małżeństwa i rodziny, a także trud przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które w Roku Świętym Miłosierdzia odbędą się w Krakowie. Modlitwą objęli również wszystkie osoby konsekrowane i prosili o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Fot. ks. M. Kulczynski

10 maja 2015