Odpust w Markowicach

Jak co roku w pierwszą niedzielę lipca w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw odbyły się uroczystości odpustowe, które w tym roku połączono ze świętowaniem rocznicy Światowych Dni Młodzieży.

ŚDM wspominano w czasie sobotniej „Nocy Młodych”, którą rozpoczęły nieszpory pod przewodnictwem ks. Przemysława Szewczyka z Łodzi. Gośćmi wieczoru były również siostry albertynki oraz ks. Robert Ablewicz MSF, misjonarz z Papui Nowej Gwinei. Pasterce przewodniczył ks. Marcin Przybylski. W niedzielny poranek misjonarz odprawił Mszę św. misyjną. W homilii wskazał, jak ważna i konieczna jest troska o relacje z Matką Bożą. „W tłumie zawsze dziecko trzyma się matki, żeby się nie zagubić. Kochani, musimy stać się jak dzieci! Trzymać się dłoni Maryi, bo z Nią nie zgubimy się nigdy” – mówił. Wspominał też o swoich doświadczeniach wiary, kiedy był naocznym świadkiem uzdrowienia kobiety w ciężkim stanie i zaawansowanej ciąży. Dzieciątko ułożyło się niefortunnie w łonie matki. Po ludzku była u kresu życia, ale po opatrzeniu Sakramentem Chorych, urodziła w ciszy zdrowe dziecko i sama wróciła do pełni sił. Sumie odpustowej gromadzącej tradycyjnie pielgrzymów z całej archidiecezji gnieźnieńskiej i Kujaw przewodniczył arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, który przedstawił Maryję jako Królową Matek,  wzór domowego nauczania i miłośniczkę pokoju i pokory. Zachęcił też do pielęgnowania w naszych domach pobożności maryjnej.

Tydzień po głównych uroczystościach odpustowych, w niedzielę 9 lipca w Markowicach odbył się tzw. odpust chorych. Uroczystościom przewodniczył ks. infułat Jerzy Stefański. Kaznodzieja przypominał o bliskości Jezusa i Maryi wobec każdego chorego i cierpiącego. Jezus Chrystus nieustannie towarzyszy nam i pochyla się nad każdym z nas szczególnie w sakramencie chorych, podczas którego dotyka nie tylko ciała, ale i duszy człowieka. Umocnieni tymi słowami pielgrzymi przyjęli sakrament namaszczenia chorych, przyjęli Komunię Świętą jednocząc swoje życie z życiem Jezusa. Na koniec podczas Nabożeństwa Markowickiego uczestnicy Mszy Świętej przepraszali, dziękowali i prosili Maryję o jej orędownictwo i opiekę.

źródło: www.markowice.eu

10 lipca 2017