Odpust w Pakości

Od początku istnienia prawie 400-letniej Kalwarii Pakoskiej bardzo uroczyście obchodzone są dwa święta – Podwyższenia Krzyża świętego we wrześniu i znalezienia Krzyża świętego w maju. W tym roku uroczystości odpustowe zbiegły się z piątą rocznicą beatyfikacji św. Jana Pawła II.

Kalwaria Pakoska zwana także Kujawską Jerozolimą to największy i najsłynniejszy zespół stacji Męki Pańskiej w Polsce północnej. Drugi co do wielkości w Polsce po Kalwarii Zebrzydowskiej. Obejmuje świątynię i 24 kaplice w stylu barokowym, których budowa trwała 60 lat. Pierwszą Drogę Krzyżową odprawiono tam w 1628 roku pod przewodnictwem ks. Wojciecha Kęsickiego – inicjatora powstania kalwarii. Trzy lata później została ona rozbudowana przez przybyłych do Pakości franciszkanów. Na bazie starego zamczyska podarowanego zakonnikom wybudowano kościół i klasztor, które istnieją do dziś. Franciszkanie wznieśli także barokowy kościół Ukrzyżowania. Kalwaria Pakoska słynie z prawie 400-letniej tradycji organizacji inscenizacji Drogi Krzyżowej. Tam też jest przechowywana i czczona największa cząstka relikwii Krzyża świętego w Polsce. Podczas uroczystości odpustowych wierni mieli możliwość uczcić relikwie przez ucałowanie. Obchody zgromadziły wielu wiernych, także spoza archidiecezji gnieźnieńskiej. Liczny udział w uroczystościach wzięli także bracia z Towarzystwa św. Wojciecha. Sumie odpustowej przewodniczył prowincjał franciszkanów o. Filemon Janka OFM.

B. Kruszyk
Fot. J. Misterski