Ogłoszono wytyczne ws. ochrony małoletnich

Prymas Polski abp Wojciech Polak zatwierdził „Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej”. Ujawnił również liczbę sprawców i pokrzywdzonych w archidiecezji gnieźnieńskiej, przepraszając raz jeszcze, publicznie, wszystkich skrzywdzonych.

Dokument i powyższe dane zaprezentowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jak poinformował abp Wojciech Polak w latach 1990-2018 w archidiecezji gnieźnieńskiej zgłoszone zostały cztery przypadki (4 duchownych, 5 pokrzywdzonych). Wszystkie przekazane zostały do Kongregacji Nauki Wiary i miały swój finał przed organami państwa.

„Jeden zakończył się wydaleniem księdza ze stanu duchownego; drugi czasową karą zakazu kontaktu i pracy z małoletnimi na okres 5 lat; trzeci dotyczył przestępstwa posiadania i rozpowszechniania pornografii z udziałem małoletnich i po wydaniu wyroku sądowego w zawieszeniu oraz wyroku procesu kanonicznego do zakończenia kary ksiądz przebywa w ośrodku terapeutycznym dla duchownych z różnego rodzaju problemami” – mówił abp Polak. Czwarty przypadek – kontynuował – dotyczy wszczęcia postępowania przed sądem cywilnym o naruszenie dóbr osobistych pokrzywdzonego jako osoby małoletniej. „Postępowanie to wciąż jest w toku, a ksiądz został zwolniony z obowiązków duszpasterskich i przebywa w odosobnieniu, mając zakaz podejmowania jakichkolwiek działań duszpasterskich” – wyjaśnił, dodając, że postępowanie kanoniczne w tym przypadku, zgodnie z wytycznymi Kongregacji Nauki Wiary, będzie możliwe po zakończeniu procesu cywilnego.

„Chciałbym publicznie przeprosić wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży w naszej archidiecezji. Na dzień dzisiejszy mam wiedzę o pięciu takich osobach. Wszystkie zostały przyjęte i wysłuchane, a tym, które tego potrzebowały, udzielona została pomoc materialna. Każdą z tych osób, niezależnie od tego, czy doświadczyła tej ogromnej krzywdy dawno temu, czy w nieodległej przeszłości, jeszcze raz serdecznie przepraszam. Te straszne krzywdy rodzą w nas wszystkich, we mnie jako pierwszym, ból i wstyd” – mówił abp Polak, zapewniając dalej, że każdy sygnał i każde ujawnienie będzie i jest przyjmowane w archidiecezji gnieźnieńskiej z największą starannością i odpowiedzialnością.

„Dziękuję wszystkim, którzy mieli odwagę i siłę, aby ujawnić to przerażające przestępstwo i jednoczenie proszę, aby ci, którzy nadal żyją z traumą wykorzystania pamiętali, że zawsze zostaną wysłuchani i przyjęci, a zło będzie napiętnowane i ukarane” – zaznaczył abp Polak.

 

„Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej” PDF

Podczas konferencji zaprezentowano również zatwierdzone 9 kwietnia diecezjalne wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży. Dokument wejdzie w życie 1 lipca i przeznaczony jest do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach, przedsięwzięciach i dziełach podejmowanych w archidiecezji gnieźnieńskiej, a obowiązywać będzie zarówno księży i osoby konsekrowane, jak również wszystkich świeckich prowadzących jakąkolwiek działalność wśród dzieci i młodzieży.

Ich nieprzestrzeganie – jak czytamy w deklaracji, którą wraz z dokumentem każda z tych osób, począwszy od biskupów, otrzyma do podpisania – traktowane będzie jako poważne naruszenie podstawowych obowiązków związanych ze statusem i powierzoną odpowiedzialnością, z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami określonymi przez prawo kanoniczne i państwowe.

Wytyczne zobowiązują ponadto, by zawsze i niezwłocznie zgłaszać wszelkie obawy i zarzuty dotyczące aktów przemocy lub wykorzystywania seksualnego małoletnich zgodnie z ustalonymi procedurami.

„We wszystkich przypadkach – czytamy w dokumencie – celem jest wyjaśnienie zaistniałej sprawy, ochrona poszkodowanych oraz pomoc ofiarom. W tym celu, nie rezygnując z prawa do obrony, koniecznego np. w sytuacji fałszywych oskarżeń, nie akceptujemy działań połowicznych, mających na celu zbagatelizowanie i zatuszowanie sprawy, lecz dążymy do prawdy i w razie potrzeby do ukarania winowajcy i dołożenia wszelkich starań, aby podobne sytuacje nie powtórzyły się w przyszłości. Odcinamy się też i nie akceptujemy biernego milczenia, a tym bardziej biernego ukrywania sprawców”.

O szczegółach zatwierdzonego 9 kwietnia dokumentu, a także działaniach podejmowanych w archidiecezji gnieźnieńskiej w kierunku budowanie bezpiecznej przestrzeni pracy z dziećmi i młodzieżą poinformował dziennikarzy ks. dr Wojciech Rzeszowski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Jak wyjaśnił, wytyczne zobowiązują wszystkie osoby pracujące z małoletnimi do budowania relacji, a zwłaszcza kontaktu fizycznego, zgodnie z normami prawa i chrześcijańskiej moralności, tak, aby nigdy nie przekraczać bezpiecznych granic i nie naruszać fizycznej, psychicznej, a zwłaszcza seksualnej intymności drugiej osoby.

„Dotyczy to zarówno kontaktów bezpośrednich, jak i tych podejmowanych w Internecie, czy za pośrednictwem urządzeń teleinformatycznych. W przestrzeni duszpasterskiej będzie to oznaczać także dbałość o transparentność spotkań z małoletnimi, by nie były one realizowane w miejscach odosobnionych czy w prywatnych mieszkaniach” – podkreślił.  

Przygotowany dokument ma formę kilkudziesięciostronicowej książeczki, podzielony jest na rozdziały i zawiera m.in. informacje nt. norm i wymogów prawa państwowego i kościelnego, procedur postępowania w konkretnych przypadkach z uwzględnieniem pomocy ofiarom i ściśle określonych zasad formacji i profilaktyki, a także działań prewencyjnych, które stanowią integralną część zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą. W tym ostatnim temacie definiuje m.in. zasady pracy z dziećmi i młodzieżą, wskazuje na konieczność odpowiedniego doboru kadry wychowawczej oraz prowadzenia szkoleń, a także określa zasady współpracy z wolontariuszami.

Dokument zawiera również sugerowaną procedurę postępowania wobec konkretnych oskarżeń i zarzutów, a więc podpowiada jak zachować się w różnych sytuacjach np. gdy podejrzewamy, że zostało popełnione przestępstwo lub dowiadujemy się o nim od samej ofiary, jej krewnych lub osób trzecich.  

„Dokument wejdzie w życie 1 lipca. Chodzi o to, by każdy miał czas na zapoznanie się z nim i odpowiedzialne podpisanie deklaracji. Oczywiście jego wydanie nie kończy naszej pracy. Powołany przez Prymasa Polski zespół ds. profilaktyki miał nie tylko pomóc zredagować ten wytyczne, ale także pomóc wprowadzić je w życie. Nie chodzi bowiem o to, żeby odfajkować i powiedzieć, że mamy dokument i jest spokój, ale żeby rzeczywiście był on respektowany i by dzięki temu budować bezpieczną przestrzeń duszpasterską, w której nie wydarzy się już żaden dramat i żadna krzywda dzieci. O to będziemy zabiegać” – zadeklarował ks. Wojciech Rzeszowski.

Konieczność zintensyfikowania wspólnych wysiłków, jak i starań nad poprawą społecznej świadomości w tym względzie podkreślił też Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Ojciec Święty Franciszek wiele razy mówi nam o nawróceniu serca zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Temu nawróceniu serca musi towarzyszyć większa świadomość wagi problemu, z którym się zmagamy. Dostrzeżenie potwornych cierpień i traum osób, które doświadczyły wykorzystania. Zaprezentowane dziś wytyczne to nie tylko zbiór przepisów i wskazań. One mają również charakter budzenia sumień” – podkreślił abp Polak.

Metropolita gnieźnieński  poinformował również, że wspomniane deklaracje, do których podpisania zobowiązani będą duchowni i świeccy pracujący z dziećmi, w przypadku księży, przechowywane będą w kurii, w przypadku pracowników świeckich w miejscach ich zatrudnienia i parafiach. W czasie wizytacji kanonicznych proboszczowie będą zobowiązani do ich przedkładania biskupowi, podobnie jak to się czyni z innymi dokumentami.

B. Kruszyk KAI

 


Transmisje HD

6 kwietnia 2019