Ordo Romanus w Gnieźnie

W piątek 11 marca, w pierwszym dniu Zjazdu Gnieźnieńskiego prezydent RP Andrzej Duda otworzy w Muzeum Początków Państwa Polskiego wystawę „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”. Już dziś zapraszamy.

Ekspozycja czynna będzie od marca do października. Poprzez odpowiednio dobrane zabytki, w trzech tematycznych częściach, będzie ona ukazywać wybrane zagadnienia dotyczące wybitnej roli Gniezna u początków Kościoła i państwa polskiego i w późniejszym średniowieczu. Jednym z najcenniejszych zabytków prezentowanych na ekspozycji będzie XI-wieczny Kodeks Matyldy Ordo Romanus, który przyjedzie do Gniezna z Niemiec, gdzie jest przechowywany. Kodeks jest prezentem księżnej Matyldy Szwabskiej dla króla polskiego Mieszka II (karta zaginęła, istnieje tylko jej obrys). Będzie go można oglądać w gnieźnieńskim muzeum od połowy kwietnia do początku czerwca. Wspomniane trzy moduły tematyczne prezentować będą kolejno – sakralne znaczenie Góry Lecha w okresie poprzedzającym chrystianizację oraz znaczenie gnieźnieńskiego grodu w okresie pierwszych Piastów; rolę Gniezna jako pierwszej metropolii kościelnej w Polsce i duchowej stolicy we wczesnośredniowiecznej monarchii piastowskiej; późnośredniowieczne środowisko kościelne i intelektualne skupione wokół średniowiecznej katedry gnieźnieńskiej. Wystawę patronatem objął prymas Polski abp Wojciech Polak. Patronat medialny sprawuje m.in. Przewodnik Katolicki.

O WYSTAWIE – informacja organizatorów

1 marca 2016