Orzechowo: 50-lecie parafii MB Częstochowskiej

Wspólnota parafialna pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Orzechowie dziękowała za półwiecze istnienia. Jubileuszowej Mszy św. sprawowanej w niedzielę 20 marca przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. W rocznicowe świętowanie włączony był także jubileusz Apostolstwa Żywego Różańca, które zawiązało się w Orzechowie jeszcze przed erygowaniem parafii.

„Dziś, 50 lat po erygowaniu parafii, chylimy czoła przed wszystkimi, którzy swoim entuzjazmem wiary, swoją pracą i ofiarą, przyczynili się do powstania tego świętego przybytku, w którym się obecnie znajdujemy” – mówił na początku liturgii proboszcz parafii ks. Jarosław Kulpiński, przypominając krótko historię powstania wspólnoty. Do 1924 roku wioski Orzechowo i Pięczkowo należały do parafii Dębno nad Wartą w archidiecezji poznańskiej. Wierni z tych wiosek ze względu na trudności dostania się do kościoła parafialnego (trudna przeprawa przez nieuregulowaną rzekę Wartę) wnieśli petycję do władz duchownych o przyłączenie do parafii w Czeszewie. W 1925 roku właściciel Zakładu Drzewnego Bolesław Bystrzycki wybudował kaplicę, która później otrzymała wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej, i przy której 19 marca 1972 roku, w uroczystość św. Józefa, została erygowana nowa parafia. Jej pierwszym proboszczem został ks. Marian Kałążny.

„Dziękujemy dziś za naszą orzechowską parafię. Dziękujemy za wszelkie dobro, które na przestrzeni tych minionych już pięćdziesięciu lat, w tak różny sposób, stało się udziałem mieszkających na jej terenie wiernych” – mówił w homilii abp Wojciech Polak.

Dziękując zaś – kontynuował Prymas – uświadamiamy sobie jednocześnie, że nie zawsze i nie w pełni odpowiadaliśmy Bogu na dar i łaskę wiary.

„Dlatego jubileusz parafii jest także okazją do naszego przebłagania i do proszenia Boga i ludzi o przebaczenie. Jest niewątpliwie też wezwaniem do nawrócenia, bo również przy takiej okazji, a może zwłaszcza dziś, przypominamy sobie – jak pisał papież Leon Wielki – że każdy kamień świątyni Boga, wznoszącej się na fundamencie samego Założyciela, powinien być ozdobny i na wskroś przejrzysty. Skoro więc wszyscy razem i każdy z osobna jesteśmy świątynią Boga musi ona być doskonała zarówno jako całość, jak i w poszczególnych członkach. Wiemy jednak, że wciąż daleko nam do osiągnięcia tej doskonałości” – mówił abp Polak.

Podczas Mszy św. Prymas Polski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. W Eucharystii uczestniczyli kapłani przybyli na uroczystość m.in. z dekanatu, a także wywodzący się z parafii. Wspólnota wydała jak dotąd pięciu kapłanów, którzy posługują dziś w archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej.

Fot. P. Klapczarek
21 marca 2022