Orzechowo: ku czci MB Częstochowskiej

W sobotę 26 sierpnia wspólnota parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Orzechowie świętowała wspomnienie swojej Patronki i obchodziła 5. rocznicę poświęcenie kościoła parafialnego w roku 45. rocznicy istnienia parafii.

Uroczystościom przewodniczył ks. Krystian Krysiak, niegdyś wikariusz w parafii w Orzechowie, obecnie posługujący w parafii archikatedralnej w Gnieźnie. W uroczystości wzięli udział kapłani dekanatu miłosławskiego, reprezentacje pocztów sztandarowych, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kościelnych, klerycy PWSD oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy parafii. W tym roku wspólnota przeżywa 45. rocznicę utworzenia,  30. rocznicę zakończenia budowy i 5. rocznicę konsekracji kościoła parafialnego. Z tej okazji została przygotowana wystawa zdjęć, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z życia parafii w Orzechowie. Matka Boża Częstochowska towarzyszyła mieszkańcom Orzechowa i Pięczkowa już od 1925 roku, kiedy to została wybudowana pierwsza kaplica. Mieszkańcy bardzo długo starali się o utworzenie nowej parafii. Starania te powiodły się dopiero w 1972 roku kiedy dla wiosek Orzechowa i Pięczkowa kard. Stefan Wyszyński erygował nową parafię dając jej za patronkę Matkę Bożą Częstochowską. Po wielu staraniach rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Ukończono  ją 6 września 1987 roku. Wtedy kard. Józef Glemp dokonał poświęcenia nowej świątyni. Z parafią od początku mocno związany był ks. kan. Marian Kałążny – pierwszy proboszcz, który zmarł w 2005 roku.  Jego następcą został ks. prał. Eugeniusz Bednarek, który podjął się dzieła wykończenia świątyni. Dzięki ogromnej pracy całej wspólnoty parafialnej 26 sierpnia 2012 roku abp Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński Prymas Polski dokonał konsekracji kościoła parafialnego oraz nowego ołtarza. Od 2014 posługę proboszcza pełni ks. Jarosław Kulpiński.

Fot. D. Klapczarek

26 sierpnia 2017