„Oskar i Pani Róża” w Chodzieży

Wierni chodzieskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP przygotowali dla mieszkańców Chodzieży spektakl pt. „Oskar i Pani Róża” na motywach powieści Erica-Emmanuela Schmita, który w te szczególne, listopadowe dni przywołał raz jeszcze temat śmierci, żałoby i pożegnania z najbliższymi.

Mały chłopiec mierzy się z wieloma rozterkami i przeciwnościami. Gniew wobec rodziców przeradza się w oczekiwanie na ich odwiedziny. Wzruszająca jest, przedstawiona z perspektywy małych pacjentów, szpitalna rzeczywistość oraz pożegnanie, któremu musieli stawić czoła dorośli. Jednak ponad emocjami mocno wybrzmiewa przesłanie: „Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni”.

Podsumowując wydarzenie ks. Łukasz Abram przyznał, że temat śmierci często jest dla nas tematem tabu; tematem, który niejednokrotnie bywa przemilczany. A tu, dziecko pyta: dlaczego nikt mi nie mówi, że umrę? Tylko serdeczna i wspierająca postać Cioci Róży ma odwagę podjąć ten wątek. Dzięki jej wizytom udaje się Oskarowi zaprzyjaźnić z Panem Bogiem, który do tej pory był odległy i obcy, wręcz nieistniejący. To Jemu dedykował pudełko nadziei z napisem: „Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić”.

Podziękowania wobec aktorów i wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie spektaklu wyraził po jego zakończeniu proboszcz parafii ks. Jan Korygacz. Za scenariusz i przygotowanie odpowiedzialni byli: ks. Łukasz Abram i Aleksandra Wekwert. W spektaklu wystąpili Pani Róża – Lucyna Przybyszewska, Oskar – Wojciech Kaczmarek, Rodzice Oskara – Justyna Górzna, Przemysław Przybylski, Lekarz – Arkadiusz Pluciński, Pielęgniarka – Marta Kaczmarek, Koledzy Oskara – Filip Gmerek, Mateusz Wolski, Niebieska – Maria Plucińska. Oprawa muzyczna: Beata Zdunek, Marcin Mendlik, Zuzanna Maćkowiak, Nadia Kozińska, chór kameralny Exaudi. Przedstawienie obejrzało wielu widzów, parafian, mieszkańców Chodzieży i gości.

13 listopada 2023