Ostrów Lednicki: Prymas Polski odprawi Mszę św. z okazji rocznicy chrztu Polski

W poniedziałek 14 kwietnia przypada 1059. rocznica chrztu Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski. Od 2019 roku dzień ten jest obchodzony jako Narodowe Święto Chrztu Polski. Z tej okazji dzień wcześniej, w niedzielę 13 kwietnia, Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawi Mszę św. na Ostrowie Lednickim, który wskazywany jest przez historyków jako jedno z potencjalnych miejsc chrztu Mieszka I.

Msza św. celebrowana będzie w południe w kaplicy baptyzmalnej w obrębie reliktów najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej z czasów Mieszka I. Na rozpoczęcie zabrzmi dzwon „Mieszko i Dobrawa”, symbol dynastii piastowskiej. Tego dnia będzie również możliwość zwiedzić z archeologiem zabytki zachowane na wyspie, która za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych młodego państwa polskiego.

Narodowe Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm 22 lutego 2019 roku. Jak podano w uzasadnieniu, ma ono na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”.

Program obchodów na Ostrowie Lednickim

13 kwietnia 2025

  • 11:00-16:00 Przeprawa promowa na Ostrów Lednicki. Prom będzie kursował nie rzadziej niż co 30 minut.
  • 11:00-16:00 Grupa rekonstruktorów na podgrodziu
  • 12:00 Bicie Dzwonu „Mieszko i Dobrawa” symbolu dynastii piastowskiej
  • Wotywna Msza Święta celebrowana w kaplicy baptyzmalnej na Ostrowie Lednickim przez abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski
  • 13:00 Po Mszy św. w schronisku na Ostrowie Lednickim spotkanie przy kawie oraz prelekcje: Ostrów Lednicki Chrzcielnica Polski i Wielkopolskie zwyczaje wielkanocne
  • 13:00 i 13:50 Zwiedzanie Ostrowa Lednickiego z archeologiem
  • 16:00 Ostatni kurs promu z Ostrowa Lednickiego

Wstęp wolny

„Mesco dux Poloniae baptizatur” czyli „Mieszko książę Polski został ochrzczony” tak krótko opisano ten przełomowy moment w kronice pod rokiem 966. Co do daty, historycy są dość zgodni. Miejsce natomiast nie zostało jak dotąd ustalone. Wskazywane jest zarówno Gniezno, jak i Ostrów Lednicki czy Poznań. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Bez tego aktu – jak zgodnie przyznają znawcy tematu – Polski jako suwerennego organizmu państwowego, nie dałoby się utrzymać. Zaledwie 34 lata później, pomiędzy 7 a 15 marca roku 1000 do Gniezna przybył cesarz Otton III, które to wydarzenie historia zapamiętała jako Zjazd Gnieźnieński. Jego owocem było powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii, gwarantującej młodemu Kościołowi autonomię i jego zależność bezpośrednio od Rzymu. W tym roku minęła 1025. rocznica tego wydarzenia. Wkrótce Gniezno, metropolia gnieźnieńska i cała Polaka obchodzić będą również 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Najbardziej prawdopodobną wskazywaną datą jest 18 kwietnia. Państwowe i kościelne obchody odbędą się w Gnieźnie w dniach 26-27 kwietnia.

B. Kruszyk KAI
Fot. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

9 kwietnia 2025