Ostrowo: ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Wspólnota parafialna w Ostrowie przeżywała doroczny odpust ku czci swojej patronki Matki Bożej Szkaplerznej. Uroczystości odbyły się w niedzielę 13 lipca z licznym udziałem wiernych i pielgrzymów do ostrowskiej Madonny.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Zenon Rutkowski, wielki czciciel i niestrudzony pielgrzym do tronu Pani Ostrowskiej. W czasie Eucharystii modlono się w intencji parafian i wszystkich przybyłych na uroczystości odpustowe, a także w intencji abp. Wojciecha Polaka, powierzając jego prymasowską posługę Ostrowskiej Matce Bożej, do której wspólnie z rodzicami pielgrzymował.

Uroczystości odpustowe w Ostrowie k. Gniewkowa mają długą tradycję i od dziesięcioleci gromadzą rzesze wiernych. Pątnicy przybywają, by pokłonić się Maryi i Jezusowi, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze. Wieś może się poszczycić wiekową historią. Istniała już najprawdopodobniej w XII wieku i jak wynika z dostępnej literatury była grodziskiem, co oznacza, że cieszyła się autonomią. Stanowiła również granicę kasztelanii gniewkowskiej i inowrocławskiej. Niewykluczone, że parafia w Ostrowie powstała już w pierwszej połowie XIV wieku, jednak poświadczające jej istnienie dokumenty pochodzą dopiero z wieku XVI. W zachowanym dokumencie powizytacyjnym z 1587 roku czytamy, że kościół parafialny jest bardzo stary, a wybudowała go i uposażyła rodzina Ostrowskich. W miejscu tej wiekowej świątyni do końca XIX stulecia wybudowano jeszcze trzy inne. W 1892 przystąpiono do wznoszenia kościoła murowanego, który z czasem został rozbudowany i służy wspólnocie parafialnej do dziś.

Równie długą historię ma łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w ołtarzu ostrowskiej świątyni. Olejny wizerunek namalowany został na drzewie dębowym i pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy XVI wieku. Jego wykonanie przypisuje się Adriaenowi Ysenbrandtowi. Siedząca w centralnej części Maryja przytula prawą ręką stojącego na Jej kolanach Jezusa, okrytego przezroczystym welonem. Obecność wizerunku w ostrowskiej świątyni potwierdza księga metryczna z 1711 roku. W przeszłości obraz posiadał sukienkę i korony, które zostały skradzione w 1836 roku. Nigdy już ich nie odzyskano. W ostatnich latach dzięki staraniu proboszcza parafii ks. Alojzego Kudlińskiego ołtarz główny, w którym znajduje się obraz, przeszedł gruntowną renowację. Objęto nią także ołtarze boczne. Dodatkowo wymieniono instalację elektryczną, przeprowadzono prace konserwatorskie oraz wymalowano wnętrze kościoła.

Fot. Sz. Stolarski, J. Tomczyk

15 lipca 2014