OTK: etap diecezjalny

Nikodem Wesołowski, Adam Przybylski i Jakub Sucharski są laureatami etapu diecezjalnego tegorocznej 30. Olimpiady Teologii Katolickiej i będą reprezentować archidiecezję gnieźnieńską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w połowie kwietnia w archidiecezji przemyskiej.

Etap diecezjalny odbył się 4 marca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Wzięło w nim udział 54 uczniów z 36 szkół ponadpodstawowych – zwycięzców etapu szkolnego, który zorganizowano w grudniu ubiegłego roku w poszczególnych szkołach. W tym roku olimpiadzie towarzyszy hasło „Dumni z Ewangelii i z Polski” i wokół tego tematu zbudowane zostały pytania i zagadnienia teologicznych zmagań.

„Uczniowie musieli zapoznać się ze wskazanymi publikacjami wśród których, oprócz Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego, były także opracowania, teksty, homilie i listy Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, co jest związane ze zbliżającą się beatyfikacją prymasa i rocznicą urodzin papieża. To dość szerokie spektrum literatury, które – mamy taką nadzieję – zachęciło młodych ludzi zarówno do sięgnięcia do nauczania tych dwóch wielkich Polaków, jak i do samodzielnego pogłębiania wiedzy teologicznej. Praktyka pokazuje, że wielu z nich ten właśnie kierunek studiów wybiera po maturze, a niektórzy finaliści zgłaszają się do seminarium duchownego” – mówi dr Teresa Kowalczyk, szefowa Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, który organizuje diecezjalny etap OTK.

Uczestnicy gnieźnieńskiego etapu mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z zadania najlepiej wywiązali się panowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów. Laureaci pierwszych trzech miejsc wezmą udział w finale ogólnopolskim OTK, który odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia w archidiecezji przemyskiej. Jeśli znajdą się w pierwszej dziesiątce, oprócz nagród czekają na nich także indeksy wybranych uczelni wyższych.

Laureaci
I miejsce – Nikodem Wesołowski z I LO im. B. Chrobrego w Gnieźnie (katecheta ks. Jacek Krzesiński)
II miejsce – Adam Przybylski z I LO im. B. Chrobrego w Gnieźnie (katecheta ks. Jacek Krzesiński)
III miejsce – Jakub Sucharski z I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (katecheta ks. Marcin Przybylski)

Wyróżnieni
IV miejsce – Jakub Galkowski z I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (katecheta ks. Marcin Przybylski)
V miejsce – Sebastian Słowiński z Zespołu Szkół w Bielicach (katecheta ks. Marcin Maciejewski, Hanka Kryszak).

Nagrody i gratulacje zwycięzcom, a także dyplomy wszystkim uczestnikom wręczył bp Krzysztof Wętkowski, który przyznał, że tegoroczny temat był ciekawy i szczególny, bo związany z obchodzonymi rocznicami.

„Związanie Ewangelii z Polską jest odniesieniem do historii naszego kraju, ktokolwiek bowiem tę historię zna i czyta ją bez uprzedzeń ideologicznych, doskonale wie, że wiara i polskość nierozerwalnie się splatały. Więcej nawet, dzięki wierze Polska była w stanie przetrwać, zwłaszcza w czasach zaborów i niewoli. Także wielu ludzi, którzy o Polskę walczyli i za nią umierali, kierowali się miłością do Ojczyzny, ale i wiarą. Życzę wam, byście z tej wiedzy, którą zdobyliście przygotowując się do tego etapu, wyciągnęli coś dla siebie. Jeśli tak jest, to znaczy, że Olimpiada Teologii Katolickiej nie tylko spełniła swoje zadanie, ale i odniosła sukces” – mówił bp Wętkowski.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk