Otwarcie Roku Miłosierdzia

Procesją z kościoła franciszkanów, przejściem przez Drzwi Gnieźnieńskie – Bramę Miłosierdzia i Mszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zainaugurowany zostanie 13 grudnia Rok Miłosierdzia w archidiecezji gnieźnieńskiej.

W uroczystości, obok duchowieństwa, osób konsekrowanych i mieszkańców Gniezna, uczestniczyć będzie także młodzież szkoląca się na kolejnych warsztatach przed ŚDM. Inauguracja rozpocznie się o godz. 11.30 w gnieźnieńskim kościele franciszkanów – sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna, skąd wyruszy procesja do katedry gnieźnieńskiej. Tam będzie miało miejsce uroczyste otwarcie i przejście przez XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie, jedyny taki zabytek w Polsce, które na czas Roku Miłosierdzia staną się jego symboliczną bramą. Centralnym punktem inauguracji będzie Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, z udziałem kanoników Kapituły Prymasowskiej i gnieźnieńskich kapłanów. Widoczni będą także wolontariusze ŚDM, którzy tego dnia zakończą swoje szkolenie. Jest ich w tej chwili w archidiecezji gnieźnieńskiej ponad 300.

Uroczyście Rok Miłosierdzia otwarty zostanie także w sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach, gdzie Mszy św. przewodniczyć będzie bp Krzysztof Wętkowski. Tamtejsza bazylika, wraz z katedrą gnieźnieńską, jest jednym z dziesięciu kościołów jubileuszowych ustanowionych przez abp. Wojciecha Polaka na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Pozostałe to: bazylika pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie, bazylika mniejsza pw. Imienia NMP w Inowrocławiu, bazylika mniejsza pw. św. Piotra i Pawła w Kruszwicy, kościół pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i MB Bolesnej w Pakości, kościół pw. św. Jakuba (fara) w Wągrowcu, kościół pw. św. Floriana w Chodzieży, kościół pw. Narodzenia NMP w Biechowie oraz kościół pw. MB Pocieszenia w Kawnicach.

Pielgrzymując do powyższych świątyń wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny dla siebie lub za zmarłych po spełnieniu następujących warunków: jeśli przystąpią do sakramentu pokuty i pojednania, będą uczestniczyć w Mszy świętej, podejmą refleksję nad Bożym miłosierdziem oraz odmówią Wyznanie Wiary i pomodlą się w intencji Ojca Świętego i intencjach, które nosi on w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.

BK KAI

7 grudnia 2015