„Otwarte drzwi Kościoła”

Z okazji rocznicy ingresu abp. Wojciecha Polaka wydany został wybór jego homilii z pierwszego roku arcybiskupiej i prymasowskiej posługi. Książka powstała pod redakcją ks. Przemysława Kwiatkowskiego, osobistego sekretarza Prymasa Polski i jest pierwszą z serii wydawniczej opatrzonej wspólnym tytułem „Otwarte drzwi Kościoła”.

Jak pisze we wprowadzeniu ks. Kwiatkowski: „Otwarte drzwi zapraszają do tego, by przekroczyć ich próg. Zapowiadają spotkanie. Podtrzymują nadzieję, a nawet ją przywracają. Są jednocześnie przypomnieniem i obietnicą. Mogą też rodzić błogosławione wyrzuty sumienia, dzięki którym życie rozpoczyna się od nowa. Do takiego właśnie doświadczenia nawiązywał św. Jan Paweł II, gdy mówił o tym, by bez lęku otwierać drzwi Chrystusowi (…) Właśnie na tej drodze realizuje się misja Kościoła. Jak podkreśla od początku swej prymasowskiej posługi Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak «otwarte drzwi Kościoła to szczególny znak zwłaszcza dla tych, którzy noszą w swoim sercu tęsknotę za Bogiem, którzy go szukają. W tym otwarciu nie możemy wykluczyć nikogo, gdyż wszyscy mają prawo przyjąć Ewangelię»”.

Założeniem wspomnianej serii wydawniczej „Otwarte drzwi Kościoła” jest prezentacja najważniejszej części nauczania Prymasa Polski. Otwierający cykl tom obejmuje pierwszy rok posługi metropolity gnieźnieńskiego. Początkowy rozdział „Blask liturgii” to słowo pasterskie wygłoszone zgodnie z rytmem kalendarza liturgicznego. Zamyślenia nad słowem Bożym zebrane w drugim rozdziale „Piękno Kościoła”, z różnej perspektywy odkrywają oblicze Oblubienicy Chrystusa. Z kolei w ostatniej części znajdują się kazania, których motywem przewodnim są „Święci i świadkowie wiary”. „Taki układ rozważań Księdza Arcybiskupa – pisze ks. Kwiatkowski – pozwala na nowo usłyszeć Dobrą Nowinę, która nieustannie ożywia Kościół. Jednocześnie zaś wskazuje konkretne ścieżki, na których dzisiaj duchowni i świeccy, rodziny i poszczególne wspólnoty mogą spotkać Jezusa – Drogę, Prawdę i Życie.

Książkę wydało Wydawnictwo „Gaudentinum”.

6 czerwca 2016