Pamięci Dzieci Wrzesińskich

Z udziałem bp. Krzysztofa Wętkowskiego świętowano we Wrześni 115. rocznicę strajku Dzieci Wrzesińskich. Modlitwie towarzyszył uroczysty przemarsz ulicami miasta oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej urodzonego we Wrześni abp. Edwarda Likowskiego.

Obchody rozłożono na kilka dni. Już 15 maja odbył się 36. Ogólnopolski Rajd Turystyczny im. Dzieci Wrzesińskich. W program włączono także doroczną Noc Muzeów. W piątek 20 maja odbyły się centralne uroczystości, które rozpoczęła Msza św. we wrzesińskim kościele farnym celebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Krzysztofa Wętkowskiego. Po jej zakończeniu poczty sztandarowe, uczniowie miejscowych szkół, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy miasta przeszli pod pomnik Dzieci Wrzesińskich, gdzie złożono kwiaty. Był też wystrzał armatni i okolicznościowy referat. Zabrzmiała także Rota. Uroczystości zakończyły się w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich, gdzie bp Wętkowski odsłonił tablicę upamiętniającą urodzonego we Wrześni abp. Edwarda Likowskiego, ucznia miejscowej Katolickiej Szkoły Ludowej, Prymasa Polski w latach 1914-1915.

BK

25 maja 2016