Pamięci Kazimiery Dąbrowskiej, projektantki znaczków milenijnych

4 lutego mija 50. rocznica śmierci Kazimiery Dąbrowskiej, polskiej malarki i miniaturzystki, która w latach 1951-1969 współpracowała z Pocztą Watykańską, projektując znaczki, bloki i kartki pocztowe, w tym serię z okazji obchodzonego w 1966 roku Tysiąclecia Chrztu Polski.

Na milenijną serię składało się sześć znaczków, na których uwidoczniono: Mieszka I i Dąbrówkę, św. Wojciecha i katedry w Gnieźnie i we Wrocławiu, św. Stanisława na tle Wawelu i Skałki w Krakowie, królową Jadwigę z Ostrą Bramą i dziedzińcem UJ w Krakowie, Matkę Bożą Częstochowską na tle Jasnej Góry i warszawskiej katedry św. Jana oraz na ostatnim papieża Pawła VI witanego przez młodych w polskich strojach ludowych.

Niektóre ze znaczków i kartek zaprojektowanych przez Kazimierę Dąbrowską zobaczyć będzie można na wystawie, która otwarta zostanie w marcu w Gnieźnie. Mszę św. w rocznicę śmierci odprawi w katedrze gnieźnieńskiej proboszcz i kustosz bazyliki ks. infułat Jan Kasprowicz.

Kazimiera  Dąbrowska urodziła się 3 lutego 1890 r. w Radomiu. W swojej pracy artystycznej zajmowała się w szczególności malarstwem miniaturowym. Od 1916 roku wielokrotnie i z dużym powodzeniem wystawiała swoje prace w warszawskiej „Zachęcie”, w Krakowie i Lwowie. W jej dorobku artystycznym dominowały miniatury portretowe mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Mościckiego. Portretowała też dostojników kościelnych: kard. Adama Sapiechę i kard. Augusta Hlonda.

W 1936 r. zamieszkała w Rzymie u sióstr w klasztorze  św. Józefa z Cluny. Stworzyła miniaturowe portrety papieży: Piusa IX, Leona XIII, Piusa X, Benedykta XV, Piusa XI. Portretowała fizyka G. Marconiego. W okresie II wojny światowej wykonała liczne portrety papieża Piusa XII oraz tworzyła portrety wojskowych  m.in.: gen. Władysława Sikorskiego i gen. Józefa Hallera.

W czerwcu 1950 r. z okazji Roku Świętego Kazimiera Dąbrowska eksponowała 100 miniatur i 75 rysunków w eksterytorialnym Pałacu Kancelarii Apostolskiej w Rzymie w sali Centio Giorni, którą po raz pierwszy udostępniono świeckiemu artyście. Wystawa zorganizowana z inicjatywy Piusa XII stała się wielkim wydarzeniem artystycznym Rzymu. Podczas pobytu we Fryburgu w Szwajcarii w 1952 wykonała miniaturę abp. Stefana Wyszyńskiego.

Na początku lat 50-tych artystka podjęła pracę w nowej dziedzinie – zaczęła projektować znaczki dla Poczty Watykańskiej. Wśród licznych miniatur wykonała portrety papieży: Jana XXIII oraz Pawła VI, którego przedstawiła w trzech seriach znaczków.

Łącznie Kazimiera Dąbrowska wykonała około tysiąca prac. Znaczna ich ilość zaginęła podczas II wojny światowej. Udało się skatalogować ponad 850 prac. Kazimiera Dąbrowska zmarła 4 lutego 1972 r. w Rzymie w klasztorze sióstr św. Józefa z Cluny. Została pochowana na rzymskim cmentarzu via Flaminio w dzielnicy Prima Porta. Wśród odznaczeń, jakimi została uhonorowana jest Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”.

B. Kruszyk KAI
Fot. ze zbiorów W. Śmielecki

3 lutego 2022