Papieskie święto (video)

„Są podstawowe prawdy o małżeństwie i rodzinie, od których odstąpić nam nie wolno – nierozerwalność, jedność, wierność i otwarcie na życie. Papież nieustannie nam o nich przypomina” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. dziękczynnej za dwa lata pontyfikatu papieża Franciszka.

Metropolita gnieźnieński wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej 12 marca w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie z okazji przypadającej 13 marca rocznicy wyboru papieża Franciszka na stolicę piotrową. Dziękczynnej Eucharystii z udziałem Episkopatu Polski przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Biskupi modląc się w intencji Ojca Świętego dziękowali za drugi rok jego pontyfikatu. W modlitwie uczestniczyli również przedstawiciele Kościoła Chaldejskiego, Kościoła Prawosławnego, dyplomaci i licznie zgromadzeni wierni.

„Gdy prawie dwa lata temu, 19 marca 2013 roku, w uroczystość św. Józefa, papież Franciszek inaugurował swój pontyfikat, podkreślał, że powołaniem Biskupa Rzymu jest m.in. strzec Jezusa wraz Maryją, strzec całego stworzenia, strzec każdej osoby, zwłaszcza najuboższej, strzec nas samych (…) strzec z miłością tego, czym Bóg nas obdarzył (…). Wobec pokusy obojętności, zatwardziałości i przewrotności ludzkiego serca, trzeba czuwać, a więc strzec tego, czym Bóg nas obdarował (…). W sercu, w ludzkim wnętrzu, On sam bowiem wyrył swój zapis. Położył na nas swą pieczęć. Złączył nas z sobą na teraz i na całą wieczność. To właśnie w tej pełnej szczęścia przyjaźni – jak nam niejednokrotnie przypomina papież Franciszek – jesteśmy oswobodzeni z wyobcowanego sumienia i skoncentrowania na sobie. Stajemy się w pełni ludzcy, gdy przekraczamy nasze ludzkie ograniczenia, gdy pozwalamy Bogu poprowadzić się poza nas samych, aby dotrzeć do naszej prawdziwej istoty. A to przekraczanie siebie, pokonywanie naszych ludzkich ograniczeń, przełamywanie obojętności i zatwardziałości serca, uwalnianie z  przewrotności w myśleniu i działaniu, nazywa się po prostu ewangelizacją. Jesteśmy dziś wdzięczni, że Piotr naszych czasów nieustannie nam o tym właśnie przypomina i do tego nas zachęca, mobilizuje i przestrzega, aby nie poddać się zwątpieniu i zniechęceniu, albowiem Ewangelia, w której jaśnieje chwalebny Krzyż Chrystusa, usilnie zachęca do radości” – mówił abp Polak.

Prymas podkreślił również, że posługa czuwania nad Winnicą Pana, strzeżenia w niej każdej osoby, zwłaszcza najuboższych i najbardziej potrzebujących, poprowadziła papieża Franciszka w pierwszych dwóch latach pontyfikatu do przypomnienia nam wszystkim podstawowych prawd o małżeństwie i rodzinie, od których – jak zaznaczył – odstąpić nam nie wolno. Papież zalicza do nich: nierozerwalność, jedność, wierność i otwarcie na życie. Na nich opiera się istota rodziny i nie mogą one być poddawane dyskusji. „Świadomy zagrożeń, a nawet – jak jasno mówił i przestrzegał – tak licznych dziś ataków na małżeństwo i rodzinę, papież Franciszek zachęca wszystkich, aby rodziny chrześcijańskie, z mocą sakramentu małżeństwa, głosiły światu miłość Bożą. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy wpierw one same żyć będą – jak wskazuje jeszcze – w przestrzeni wiernej miłości, otwartej na życie, na jedność, na miłosierdzie, na dzielenie się z innymi i na solidarność”. Tylko wtedy – przypomniał za Franciszkiem Prymas, „stojąc na straży życia od poczęcia do naturalnej śmierci myśleć możemy o prawdziwej przyszłości społeczeństwa opartego na solidnych i autentycznie trwałych fundamentach”.

BK
Foto GALERIA KEP

13 marca 2015