Papież zapowiedział Rok Miłosierdzia

W święto Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia br., decyzją papieża Franciszka rozpocznie się w Kościele katolickim Rok Święty Miłosierdzia. Jego obchody potrwają do 20 listopada 2016, kiedy obchodzić będziemy niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata.

O swojej decyzji Franciszek poinformował 13 marca, w kazaniu podczas nabożeństw pokutnego, któremu przewodniczył w bazylice św. Piotra w Watykanie. Było ono połączone z aktem pojednania licznych penitentów oraz ze spowiedzią i rozgrzeszeniem indywidualnym.

„Drodzy bracia i siostry, często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić jeszcze bardziej oczywistym swe posłannictwo bycia świadkiem miłosierdzia. Jest to droga, która rozpoczyna się od nawrócenia duchowego” – powiedział w końcowej części kazania Ojciec Święty. „I dlatego postanowiłem ogłosić Jubileusz Nadzwyczajny, którego ośrodkiem będzie miłosierdzie Boże. Będzie to Rok Święty Miłosierdzia. Chcemy przeżywać go w świetle słów Pana: «Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest miłosierny» (Łk 6, 36)” – oświadczył papież.

Prymas Polski na TT: „Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Czytam dziś u proroka Ozeasza: miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń”.

Fot. Madonna Della Misericorda, D. Ghirlandaio (A. Quermann)

14 marca 2015