Parafiada 2018

W środę 2 maja w Inowrocławiu odbyła się XII Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej o Puchar Prymasa Polski i Prezydenta Miasta Inowrocławia. W przeprowadzonej po dwuletniej przerwie imprezie uczestniczyło ponad 500 uczestników reprezentujących 22 parafie naszej archidiecezji.

Diecezjalny duszpasterz sportu ks. Radosław Kaźmierski nie kryje radości, że imprezę udało się reaktywować i że podobnie jak poprzednie edycje odbyła się ona na trzech różnych płaszczyznach.

„Cieszę się, że po dwóch latach przerwy powróciła nasza parafiada, tym bardziej, że obecnie w wymiarze diecezjalnym jest to jedna z większych inicjatyw skierowana głownie do dzieci i młodzieży. Nie możemy postrzegać tego wydarzenia wyłącznie jako rywalizacji sportowej. Myślę, że jest to bardzo konkretna szansa duszpasterska, szczególnie w kontekście duszpasterstwa dzieci i młodzieży. W takim też rozumieniu pragniemy to dzieło rozwijać” – przyznaje kapłan i organizator tegorocznej parafiady.

Podobnie jak podczas dotychczasowych edycji, parafiadowa rywalizacja przebiegała na trzech płaszczyznach: muzyka, wiedza i sport. Na część muzyczną składał się Festiwal Piosenki Religijnej zorganizowany pod kierunkiem ks. Marcina Modrzyńskiego. Przeprowadzony przez ks. kan. Jakuba Dębca Konkurs Wiedzy skierowany był w tym roku do członków Liturgicznej Służby Ołtarza i dotyczył zagadnień z zakresu historii oraz teologii liturgii Kościoła. Na najbardziej rozbudowaną, czyli sportową część parafiady składało się dziewięć konkurencji: piłka nożna, siatkówka, streetball, wielobój parafialny, biegi, pływanie, tenis stołowy, ścianka wspinaczkowa i nordic walking. Łącznie rywalizacja sportowa przebiegała w 30 konkurencjach i kategoriach. Najlepsze drużyny i zawodnicy w poszczególnych konkurencjach otrzymali medale i puchary, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu.

Na podstawie punktów zdobywanych przez drużyny i zawodników dla poszczególnych parafii ustalono klasyfikację generalną. Zwycięzcą XII Parafiady Archidiecezji Gnieźnieńskiej została parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu (329 punktów), wyprzedzając parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie (269 pkt). Trzecie miejsce ex aequo zajęły parafie: pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu i parafia pw. św. Floriana w Żninie (182 pkt). Poza pucharami dziesięć najlepszych parafii otrzymało nagrody rzeczowe. W tym roku był to sprzęt sportowy o łącznej wartości 4000 zł,ufundowany przez gnieźnieńskich biskupów: Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, bp. Krzysztofa Wętkowskiego, abp seniora Henryka Muszyńskiego, abp seniora Józefa Kowalczyka oraz bp seniora Bogdana Wojtusia. Ponadto przeprowadzono losowanie nagród indywidualnych ufundowanych m.in. przez rektora PWSD ks. kan. Przemysława Kwiatkowskiego, sekretarza Prymasa Polski ks. Marcina Kulczynskiego oraz ks. Karola Świderskiego z Wydziału Ekonomicznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

„Podejmując się organizacji tej imprezy od samego początku doświadczyliśmy dużego wsparcia ze strony Księdza Prymasa, księży Biskupów oraz kapłanów naszej archidiecezji. Pragnę bardzo serdecznie podziękować także wszystkim innym osobom i instytucjom zaangażowanym w to dzieło. Przeprowadzenie tak dużej i skomplikowanej logistycznie imprezy byłoby niemożliwe bez wsparcia Miasta Inowrocławia, a szczególnie pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz pani Katarzyny Sytkow. Słowa podziękowania należą się także inicjatorowi tego dzieła, ks. Dariuszowi Żochowskiemu, który cały czas jest zaangażowany w organizację parafiady. Wielkie podziękowania należą się wreszcie kapłanom naszej archidiecezji, którzy razem z młodymi przybyli do Inowrocławia, aby z nimi w ten sposób spędzić ten piękny majowy dzień. Jestem przekonany, że jest to dzieło, które będzie przynosiło dobre owoce wykraczające poza areny sportowe” – mówi ks. Radosław Kaźmierski.

Klasyfikacja Generalna Parafii XII Parafiady Archidiecezji Gnieźnieńskiej Inowrocław 2018

MIEJSCE

MIEJSCOWOŚĆ