Parafie: koncertowo, kolędowo

Okres Bożego Narodzenia w kalendarzu liturgicznym kończy się w Niedzielę Chrztu Pańskiego, jednak w polskiej tradycji trwa aż do 2 lutego, kiedy zwyczajowo rozbiera się szopki i przestaje śpiewać kolędy. W wielu wspólnotach poświąteczny czas był okazją do kolędowania bardziej uroczystego – wspólnie z zaproszonymi lub parafialnymi chórami, zespołami i muzykami. Zapraszamy do posłuchania.

CZERNIEJEWO
W parafii w Czerniejewie zaśpiewał sam Chór Prymasowski z Gniezna pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. Zespół ma ponad 100-letnią tradycję i w 2014 został nagrodzony najwyższym odznaczeniem państwowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Dla parafian w Czerniejewie zaśpiewał najpiękniejsze polskie kolędy i mniej znane pieśni w doskonałych aranżacjach. Cały koncert TUTAJ

WRZEŚNIA
W parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wrześni z koncertem kolęd wystąpił poznański Chór Projektowy pod dyrekcją Przemysława Piechockiego.

INOWROCŁAW
W parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu parafianie wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Darii Wójcik (sopran), Tomasza Kucharskiego (organy), Krzysztofa Kucharski (puzon). Uzupełnieniem spotkania była opowieść Marcina Woźniaka, dyrektora miejscowego muzeum, przybliżająca rangę witraży autorstwa o. Efraima czyli Stanisława Klawitera, zdobiących modernistyczny kościół św. Józefa. Inowrocławskie witraże o. Efraima opowiadają historię patrona świątyni, w którego życiu narodziny w Betlejem i opieka nad NMP stanowiły moment najważniejszy.

TUCZNO
W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tucznie gościł zespół „Błękit Krajny” z Łobżenicy. Występ pań ubogacił śpiewem liturgię eucharystyczną, a później uradował kolędami licznie zgromadzonych parafian.

SZCZEPANOWO
W Szczepanowie wystąpił w Niedzielę Chrztu Pańskiego Chór Szczepanowianie, który zaśpiewał podczas porannej Mszy świętej i swoim świątecznym występem pożegnał wraz z parafianami czas bożonarodzeniowy.

KRUSZWICA
W parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy, podobnie jak w innych wspólnotach kolędowano regularnie przy żłobku, w takt podawany przez parafialny chórek dziecięcy. Przy okazji można było poznać historię szopek bożonarodzeniowych.

TRZEMESZNO

W Trzemesznie tradycyjnie kolędowano z parafialnymi zespołami dziecięcym Aniołki i „Voce di Dio”, w niedzielę 16 stycznia odbył się koncert Chóru Prymasowskiego.

POLANOWICE
W parafii w Polanowicach koncertował Chór Parafialny z Markowic.

IMIELNO
W parafii pw. Narodzenia NMP w Imielnie świątecznie kolędował „Zespół w składzie”. Dopisała zarówno frekwencja, jak i świąteczny klimat.

Filmy/zdjęcia: przesłane, ks. M. Kwiatkowski, FB parafii
20 stycznia 2022