„Park historyczny” w Dobrosołowie

Ksiądz infułat Bogdan Czyżewski, który gościł w parafii pw. św. Jakuba w Dobrosołowie, dokonał pobłogosławienia tzw. „parku historycznego”. Powstał on przed miejscowym kościołem. Celebrans modlił się tymi słowami: „Wszechmogący wieczny Boże, Ty przez powołanie Abrahama w Starym Testamencie, a potem przez narodzenie Jezusa w Nowym Przymierzu, wszedłeś w historię ludzi, pobłogosław te tablice. Niech one będą znakiem Twojej obecności w historii tej ziemi, historii tej parafii i małej Ojczyzny, którą tu współtworzymy. Niech każdy, który przed nimi stanie, uświadomi sobie, jak bardzo dzieje człowieka związane są z Bożą Opatrznością i że warto Jemu powierzyć swoje życie. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen”.

Pasjonaci historii, zwłaszcza student Łukasz Rewers i pan Andrzej Balcerzak z Australii, dla którego są to niezapomniane rodzinne strony, od dawna dążyli do upamiętnienia dziejów ich „małej Ojczyzny”. Są to losy okolicznych wsi, w które wpisane są wydarzenia związane z życiem poszczególnych mieszkańców, a także społeczności, które oni współtworzyli, czyli szkoły, parafii, sołectw i innych. Na 11 tablicach można poznać najważniejsze wydarzenia z historii tej ziemi, wśród nich to bardzo bolesne dla wszystkich, a mianowicie pożar świątyni parafialnej, który tę budowlę zniszczył doszczętnie.

Parafia Dobrosołowo

27 października 2022